site.btaПП Обединени земеделци: Настояваме за стратегия за развитие на земеделието и защита на сектора
Земеделието е сред най-важните стратегически отрасли на българската икономика, с традиции и определящо значение за осигуряване на суровини за населението в страната и доходи за голяма част от хората в селските райони.
Затова изпълнителната власт трябва да създава условия селскостопанският сектор да работи нормално и да инвестира в технологии, инфраструктура и обучение и да бъдат отглеждани култури с висока стойност и устойчиви земеделски практики.
1. Всички държавни институции да работят за запазването на българското земеделско производство, като спазват законите и наредбите в действията си. Дейностите за справяне с чумата по овцете и козите да се провеждат при зачитане човешките и морални ценности и уважение към труда на земеделските стопани.
Не приемаме за правилна политика, която превръща ефтаназията на животните в самоцел. Политиката в областта на селското стопанство, в частност животновъдството, е политика за запазване на продоволствената ни независимост.
ПП Обединени земеделци сме за пълноценно използване на всички възможни средства, които ни предоставя ветеринарната медицина за опазване здравето на животните, включително изграждането на популации с имунитет. Ефтаназията трябва да бъде краен механизъм при наличие на видими клинични признаци, което е в унисон с Регламент 689/2020.
2. Да се изградят дългосрочни перспективи за земеделието, като се отчита нуждата от повишаване производителността на труда, инвестициите в технологии, инфраструктура, иновации. Да се проведат прозрачни и задълбочени научни консултации за прякото въздействие на Европейската зелена сделка в посока улесняване прилагането на Еко схемите и стандартите за опазване на климата. Да се ползват европейските средства за консултантски услуги не само за проекти по инвестиционни мерки, а и за прилагане на ДЗЕС, директни плащания и Еко схеми.
3. Обединени земеделци настояваме възстановяването на напояването в България да се превърне в непосредствена цел пред държавата.Така ще се намали зависимостта от традиционните култури – пшеница, царевица и слънчоглед, подобряване на биоразнообразието и опазване на почвите, водите и околната среда.
Апелираме за защита на изчезващите сектори – животновъдство, зеленчуци, овощарство, пчеларство, розопроизводсво и етерично маслени култури чрез допълнително подпомагане с национални средства.
4. Необходимо е да бъдат стимулирани малкият и семейният бизнес. Както и да се търсят начини за привличане на млади хора в сектор Земеделие.
Има и необходимост от обучение, което професионалните гимназии да провеждат чрез практически обучителни курсове на действащи земеделски производители.
Признаването за втора категория труд, за ранно пенсиониране за животновъди и трактористи може да е стимул за младите хора да се занимават със земеделие.
5. Остра е необходимостта от приемане на Закон за национално представителни браншови секторни организации, Закон за кооперирането, Закон за земеделска камара.
6. Да се заложи в Бюджет 2025 данъчното облекчение за необлагаеми до 100 000 лв. европейски субсидии и изпълнителната власт да положи усилия за прилагането му. При спазване тавана на субсидиите до 100 000 евро на стопанство да се имат предвид свързаните фирми – собственост на свързани лица. В случай че през 2025 г. войната в Украйна продължи, да се нотифицира от заложените в резерва на бюджета средства за Държавната помощ за ликвидност във връзка с украинския внос.
7. Да се облекчава административната тежест за фермерите – лицензионни режими, регистрации, разрешителни и такси за земеделска дейност и за движението на земеделска продукция. Да се облекчи регистрацията за продажба на собствена непреработена или преработена продукция в БАБХ. Агенцията по заетостта да подпомага назначаване на лица за земеделска работа със 100 % заплащане, равнопоставено с всички фирми в България.
8. Апелираме за защита на българската земеделска продукция, за строг граничен контрол на вноса или вдигане на мита на вносна продукция от трети страни, извън Европейския съюз, в период на излизане на българската продукция.
Българската земеделска продукция да се ползва с предимство в държавните и общински социални и здравни заведения и в търговските вериги. Да се създаде земеделска полиция – за опазване, наблюдение и превенция на земеделската инфраструктура и продукция.
9. Обръщаме се с призив към всички земеделски производители да се информират за условията и според възможностите си да се възползват от всички действащи програми за субсидиране с европейски и национални средства: Директни плащания за площи и животни, Еко схеми, Хуманно отношение към животните, Агроекология, Биологично разнообразие, както и да кандидатстват с проекти по инвестиционните мерки.
В момента е отворен прием за Малки, Млади и Нови фермери с облекчени условия. Ще информираме и помагаме повече земеделски производители да се възползват и да кандидатстват с проектни предложения, за да се ползват европейските средства, а не България да връща незползвани средства на Европа.
news.modal.header
news.modal.text