site.btaСъздай бъдещето, което искаш: „Най-добър младежки стартъп в България 2025“
Конкурсът е отворен за регистрация за всички на възраст между 18 и 29 г.
Стартира четвъртото издание на най-големия по рода си национален конкурс „Най-добър младежки стартъп в България 2025“, организиран от Фонд на фондовете (ФнФ) и Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (СУ). Конкурсът, който е отворен за кандидатстване от 17 декември, се провежда под патронажа на министъра на иновациите и растежа.
„Най-добър младежки стартъп в България 2025“ стартира за четвърта поредна година с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за реализация на новаторските им идеи. С фокус върху иновациите, икономическия прогрес и устойчивото развитие, инициативата предлага уникална възможност за младежите да получат практическо обучение и менторство, както и достъп до дялови инвестиции. Целта му е не само да стимулира личностното и професионално израстване на участниците, но и да допринесе за изграждането на устойчива предприемаческа екосистема в страната.
За първа година конкурсът дава възможност за кандидатстване в три категории: Future Unicorns - за иновативни стартъпи, Business Stars - за малки и семейни бизнеси и SDG Dragons - за социални и екологични предприемачи, които обхващат разнообразни идеи с глобален, локален или устойчив фокус. Участници могат да бъдат всички на възраст 18-29 г. с вече изграден стартъп или само с бизнес идеи.
„Най-добър младежки стартъп в България 2025“ ще се проведе на няколко етапа. Първият обхваща периода между 17 декември 2024 г. и 16 март 2025 г. В него всеки младеж или младежки екип с добра идея и вдъхновение за предприемачество, могат да се регистрират с по-опростена процедура. При екипно участие е достатъчно само един от членовете на екипа да бъде в младежката възрастова група. Вторият етап на състезанието включва тест за предприемачески умения, подготовка за представяне пред инвеститори, онлайн и присъствени презентации пред жури. В края на април на церемония по награждаването ще станат известни победителите и техните проекти. В процеса на провеждане на конкурса участниците ще имат възможност да генерират идеи и да участват в обучения и менторски сесии, насочени към иновативни бизнес идеи, развитие на успешни стартъпи и усъвършенстване на предприемаческите умения.
Основни партньори на националния конкурс са Стопанският факултет към СУ, Европейската комисия и Founder Institute Eastern Europe. Проектът получава ценна подкрепа от Обединена българска банка, Българска фондова борса, София Тех Парк и Фондация „Клийнтех България“. Сред научните и академичните партньори са БАН, Асоциация на младите учени, Университетът за национално и световно стопанство, Технически университет – София, Нов български университет и Институт GATE. Инвеститорите, които също участват активно, включват Иновейшън Кепитъл, Витоша Венчър Партнърс, Морнингсайд Хил, Ню Вижън 3, Силвърлайн Кепитъл, Сис Кредит, Bulgarian Angels Club и Sofia Angels Ventures. Осем акселераторски програми, десет институционални партньори и над десет подкрепящи партньори допълват екосистемата от партньори, които правят конкурса едно от най-значимите събития за развитие на младежкото предприемачество в България. В инициативата се включват и редица ментори от България и чужбина с богат професионален опит в стартъп и предприемаческата екосистема.
Внушителният награден фонд включва възможност за финансиране с дялови инвестиции, специални награди, менторски часове, стажове, участия в национални и международни акселератори и конференции, медийно представяне, парични и поощрителни награди и др. Участниците ще могат да усъвършенстват уменията си и да натрупат опит и контакти благодарение на множество нетъуркинг събития, срещи с инвеститори, бизнес ангели и успешни стартъпи, предприемачески и SDG игри и други възможности.
Фонд на фондовете и Софийският университет канят всеки млад предприемач в България да се включи в инициативата, за да превърне идеите си в реалност.
Цялата информация за конкурса можете да намерите на: https://bestyouthstartup.eu
news.modal.header
news.modal.text