Съюз на българските журналисти – Прессъобщение

site.btaСъюз на българските журналисти: 21 награди раздадоха испаноговорещите журналисти в конкурса „Светове и цветове“-2024

Съюз на българските журналисти: 21 награди раздадоха испаноговорещите журналисти в конкурса „Светове и цветове“-2024
Съюз на българските журналисти: 21 награди раздадоха испаноговорещите журналисти в конкурса „Светове и цветове“-2024
Снимка: Соломон Франсес/Владислава Тричкова получава отличието си от испанския зам.-посланик Едуардо Корчеро

Кулминацията на дванадесетото издание на конкурса „Светове и цветове“-2024, организиран ежегодно от Сдружението на испаноговорещите журналисти в България (СИЖБ) в памет на отишлите си през 2012 г. журналисти и испанисти Светлана Плашокова-Митева и Самуел Франсес, бе на 12 декември т. г. На тази дата в „Дерида денс център“ в София се състоя церемонията по връчване на годишните награди в конкурса, в която участва и председателят на УС на СБЖ Снежана Тодорова.

Водещи на програмата бяха председателят на УС на СИЖБ Георги Митов, журналист от bTV-радио, и Таня Глухчева, член на УС на СИЖБ и журналистка във в. „Дума“.

В залата се събраха много журналисти, членове на СИЖБ, дипломати, представители на посолствата на испаноезичните страни в България и т. н. Там бе и директорът на Институт „Сервантес“ в България Хуан Карлос Видал.

Конкурсът „Светове и цветове“ присъжда три журналистически награди:

– „Светлана Плашокова” – за кореспонденция от и за испаноезичния свят;

– „Самуел Франсес” – за професионална и гражданска етика;

– „Светове и цветове” – за екология, култура и традиции.

Трите награди се връчват в три категории: „Печатни и онлайн медии”, „Радио”, „Телевизия”.

Също така в рамките на конкурса Roca-България присъжда специална награда за екологична журналистика, разработваща теми за опазване на околната среда и водните ресурси на планетата.

В конкурса се присъждат и почетните отличия „Обединители на култури” – на личности и институции, допринесли за сближаването между културите на България и испаноезичния свят.

Програмата на церемонията на 12 декември, открита от Георги Митов и Таня Глухчева, започна с две музикални латино-изпълнения на приятеля на СИЖБ и наследник на прочутата фамилия от легендарното дуо „Лос Хемелос“ Янко Константинов.

Още в началото на събитието Георги Митов и Таня Глухчева припомниха главната кауза на СИЖБ за изграждане на мостове на приятелството и взаимното опознаване между България и испаноезичния свят. Също така бе наблегнато и върху значението на честната и етична журналистика, завещана от Светлана Плашокова-Митева и Самуел Франсес.

Наградите в конкурса традиционно са книги. Първоначално – книги от личните библиотеки на Светлана Плашокова и Самуел Франсес, дарени на СИЖБ от техните семейства. От няколко години насам все повече от книгите, връчвани като награди, са дарени от издателство „Колибри“ – включително и при тазгодишната церемония.

За всички гости имаше и подарени от Roca–България календари и тефтери.

Отличените в конкурса „Светове и цветове“ за 2024 г. са определени от жури в състав: Георги Митов, председател на УС на СИЖБ, Мария Пачкова, зам.-председател на УС на СИЖБ, Владимир Дворецки, член на УС на СИЖБ, Снежана Тодорова, председател на УС на СБЖ, Веселин Симов, прокурист на Roca-България.

Същинската церемония на 12 декември т. г. започна с обявяването на носителите на наградата „Светлана Плашокова“ – за кореспонденция от и за испаноезичния свят.

В категория „Печатни и онлайн медии“ бе отличена журналистката и писателка Милена Димитрова, председател на Обществения съвет на БНР, за книгата ѝ „Десет велики българолюбци“. Наградата ѝ е по-специално за главата в тази книга, посветена на испанския военен кореспондент и художник Хосе Луис Пелисер, отразявал донеслата освобождението на България Руско-турска война през 1877-1878 г.

Милена Димитрова, която вече е била отличавана в конкурса „Светове и цветове“ през 2021 г. за испано-латино частта на книгата си „Проклятието на бялото сирене“, благодари на СИЖБ за високата оценка на нейното писане. Тя сподели и силната си емоция от опознаването на личността и ролята на Хосе Луис Пелисер при работата ѝ над „Десет велики българолюбци“.

Наградата „Светлана Плашокова“ бе връчена на Димитрова от току-що пристигналия в България и поелия поста на зам.-ръководител на Посолството на Кралство Испания у нас Едуардо Корчеро.

Поздравявайки я за нейната книга, г-н Корчеро отправи и приветствени думи към СИЖБ, както за провеждането на конкурса „Светове и цветове“, така и за цялостната широка и сърцата дейност на основаното още през 2003 г. Сдружение за сближаване между България и испаноезичния свят.

Георги Митов благодари на Едуардо Корчеро за високата оценка за работата на СИЖБ и обяви носителката на наградата „Светлана Плашокова“ в категория „Радио“ – журналистката от програма „Хоризонт“ на БНР Савина Спасова. Тя е отличена от СИЖБ за интервюто й с испанския проф. Игнасио Санчес Куенка по повод наводненията във Валенсия, но и във връзка отбелязания от испанската икономика най-висок ръст в рамките на Европейския съюз.

Савина Спасова се оказа възпрепятствана да присъства н церемонията и затова наградата ще ѝ бъде връчена по-късно.

Последва обявяването на наградата „Светлана Плашокова в категория „Телевизия“. Тя бе връчена от Едуардо Корчеро на репортерката от bTV Владислава Тричкова за поредица от нейни репортажи от Испания излъчвани през цялата година, сред които осъществените с оператора Огнян Кръстев от наводненията във Валенсия, както и излъчените в предаването „Тази събота и неделя“ материали „Българско училище в Испания пази културата ни” и „Торе дел Бурго – най-българското село в Испания”.

Приемайки наградата с благодарност, Владислава Тричкова, която и досега вече два пъти е била отличавана от СИЖБ, сподели, че от много години е тясно свързана с Испания. Тя добави, че покрай трагедията с наводненията във Валенсия е видяла тази страна в много тежък момент, какъвто никога повече не би искала да вижда. Тричкова изтъкна: „Много емоционална и много отговорна беше тази командировка. Разказахме историите на хора, загубили всичко, включително за най-малката жертва – тримесечно бебе. Разказахме и истории, които наистина могат да влязат в графа чудо“.

Номинация за наградата „Светлана Плашокова в категория „Телевизия“ получи и журналистката от БНТ Детелина Калфова – за вълнуващия ѝ репортаж в предаването „Говори сега“ за младата испанска сърфистка Сара Алмагро, останала без ръце и крака след прекаран тежък менингит, но запазила силния си дух, порива си да надвива изпитанията и таланта да вдъхновява със своя пример. Детелина Калфова благодари на СИЖБ за номинацията и на БНТ за възможността да разкаже вълнуващата история на Сара Алмагро.

По-нататък Георги Митов оповести обявяването на носителите на наградата „Самуел Франсес“ – за професионална и гражданска етика.

В категория „Телевизия“ тази награда отива при журналиста от БНТ Петър Георгиев. Той е отличен за излъчения в рубриката „В кадър“ на предаването „Панорама“ филм „Децата на Дунав”. Филмът разказва историята на популярния уругвайски футболен клуб „Данубио“ („Дунав“) с почти стогодишна история. В основата му е емигрантско семейство с корени в Пловдив. Авторът Петър Георгиев определи отбора „Данубио“ като „мост между България и Уругвай“ и „жив пример за силата на спорта да сплотява обществата“. Журналистът посочи още, че се надява чрез филма повече хора да научат за „Данубио“ и така да се събуди повече интерес към българо-уругвайските връзки.

Наградата му бе връчена от изтъкнатата испанистка и дългогодишна журналистка в Испанска редакция на Радио България на БНР Мария Пачкова, сътрудничка и на Почетното консулство на Уругвай в България.

Номинация за наградата „Самуел Франсес“ в категория „Телевизия“ получи и журналистката Петя Желева, кореспондентка на NOVA във Франция. Тя бе отличена за неин репортаж, посветен на нашумял случай за тероризиране на журналисти в Еквадор и излъчен в рубриката „На фокус“ в предаването на NOVA „Събуди се“. Показано бе видеопослание на Петя Желева, изпратено от Париж специално за церемонията на конкурса „Светове и цветове“. В записа тя припомня, че в Латинска Америка годишно загиват най-голям брой журналисти, „просто защото се осмеляват да работят“, и изтъкна колко е важно да се приковава вниманието към тази драматична ситуация.

Наградата „Самуел Франсес“ в категория „Печатни и онлайн медии“ бе присъдена на литератора и изследовател Константин Хаджиев. Той е отличен за изследователската му работа за живота и делото на първия български испанист Борис Шивачев, живял в Аржентина и Чили, и за съставителството на издадения през тази година втори том с цялото публицистично творчество на Шивачев.

Наградата бе връчена на Хаджиев от Хуан Игнасио Камио Бавасо, завеждащ търговско-икономическия отдел към посолството на Република Аржентина в България, който даде висока оценка на личността и делото на Шивачев, на приноса на Хаджиев и на ролята на СИЖБ за популяризиране у нас на испанския език и на латиноамериканската литература и култура, в частност, и на аржентинската.

Константин Хаджиев благодари за наградата и признанието на отличен испански език и увери, че ще продължи вече подетата своя мисия.

Последва едновременно обявяване на отличените с наградата „Самуел Франсес“ в категория „Радио“ и с наградата „Светове и цветове“ – за екология, култура и традиции – в категория „Телевизия“. Това бе предприето, защото и двете награди бяха връчени от посланичката на Република Куба у нас Н. Пр. Мариета Гарсия Хордан, която имаше и други важни ангажименти. В краткото време, което все пак отдели за церемонията, Нейно Превъзходителство отправи топли приветствени думи към СИЖБ, а след това съчета и обръщенията си към две журналистки от две различни медии, наградени за свои свързани с Куба предавания. И двете получиха и специално донесени за тях от посланичката кубински сувенири.

Цветина Петкова от NOVA получи наградата „Светове и цветове“ в категория „Телевизия“ за своето интервю с феноменалния кубински шампион по борба Михаин Лопес, спечелил тази година рекордната пета олимпийска титла, както и с неговите треньор и лекар. Цветина Петкова благодари и на българското посолство в Куба за съдействието при реализирането на това направено онлайн интервю. Тя изрази възхитата си от общуването с голяма личност като Михаин Лопес.

Със специални и развълнувани аплодисменти публиката посрещна Алена Маркова от Радио България на БНР, която, след претърпян инцидент, излезе на патерици да получи своята награда „Самуел Франсес“ в категория „Радио“ от Н. Пр. Мариета Гарсия Хордан. Наградата е за интервюто на Алена с председателя на Кубинската академия на науките д-р Луис Веласкес Перес, гостувал наскоро у нас за отбелязването на 155-годишнината на БАН. На прекрасен испански журналистката от Радио България изрази вълнението си, че е могла да разговаря с изтъкнат учен и хуманист като д-р Веласкес Перес, благодари на посолството на Куба за съдействието и сподели радостта си, че колегите от СИЖБ са оценили труда ѝ.

Вечерта продължи с останалите награди „Светове и цветове“, връчвани за журналистически материали за екология, култура и традиции. Новият директор на Институт „Сервантес“ Хуан Карлос Видал поздрави СИЖБ за провеждането на авторитетния журналистически конкурс и връчи наградите „Светове и цветове“ в категория „Телевизия“ на още две изявени тв репортерки – Кристина Стамболова от БНТ за нейния излъчен в предаването „100 процента будни“ разказ за талантливата 11-годишна Лина Мария Гомес Витанова, блеснала на конкурса „Гласът на Колумбия”, и Елица Кънчева от bTV за нейното показано в предаването „Тази събота и неделя“ интервю с гостуване в дома на Васил Василев-Зуека в Испания, където разцъфтява художественият талант на актьора.

Кристина Стамболова демонстрира прекрасен испански испански език, обръщайки се на него към публиката и споделяйки своята дълбока обич към Испания и испаноезичния свят, който с удоволствие разкрива пред зрителите чрез работата си.

Думите на Елица Кънчева бяха изпълнени със силната емоция, съпътствала я при подготовката на репортажа от Испания, представящ не само живота и творчеството на Зуека там, но и мотивацията на още много българи да изберат тази страна за свой дом. Елица Кънчева каза, че така е усетила пряко колко сме близки като дух и нрав с испанците, а и колко по-спокойно и по-ведро са подредили те живота си. Редом до журналистката от bTV по време на цялата церемония в залата седеше известният политолог Димитър Ганев, който е неин съпруг.

Хуан Карлос Видал връчи и наградата „Светове и цветове“ в категория „Радио“, която отиде при журналистката от Радио София на БНР Гергана Пейкова – за нейното интервю с гостувалия у нас със съдействието на Институт „Сервантес“ испански художник Гийем Фонт. Той става автор на стенопис върху стена, която гледа към двора на Националната професионална гимназия по полиграфия и фотография в София. Творбата, реализирана в рамките на европейски проект на Столична община, е посветена на отбелязващия тази година 90-годишнината си Природен парк „Витоша“. Като благодари за отличието, Гергана Пейкова сподели и вълнението си не само от интервюто с Гийем Фонт, но и от цялостния проект, свързан с градската и с природната среда.

Председателят на УС на СБЖ Снежана Тодорова бе поканена от водещите да връчи следващата награда в конкурса. Тя отправи специални поздравления към СИЖБ за провеждането на вече 12-ото издание на конкурса и за съхраняването през всичките тези години на паметта на незабравимите и достойни колеги Светлана Плашокова-Митева и Самуел Франсес.

Снежана Тодорова връчи наградата „Светове и цветове“ в категория „Печатни и онлайн медии“ на журналиста от БНТ и в. „24 часа“  Георги Милков за книгата му „Истории от ръчния багаж“ – и по-специално в частта ѝ за Централна Америка и Карибието.

Георги Милков благодари за наградата, призна за винаги вълнуващата тръпка при досега до магическата реалност на континента на Габриел Гарсия Маркес и Хорхе Луис Борхес, показа умело боравене с тропически испански и обясни, че ще го вкарва в класически рамки с обучение в Институт „Сервантес“. Обобщи, че най-неустоимото в испаноговорещите хора са техните големи сърца и пожела на колегите от СИЖБ все така да държат тези големи сърца отворени и за нови приятели.

Номинация за наградата „Светове и цветове“ в категорията „Печатни и онлайн медии“ получи и Христина Йорданова от вестник „Труд“ за поредица от нейни публикации, свързани с испанския спорт, както и посветени на испанския художник Хосе Ройо. Христина Йорданова разказа за своята дълбока мотивация да се посвети на тази тематика, като сподели, че испански сюжети има и в излязлата ѝ тази година книга с 15 разкази и есета „Знаци“.

Председателят на СИЖБ Георги Митов обяви, че идва ред на специалната награда за журналистика на екологични теми, която ежегодно се връчва от Roca–България, традиционен партньор на СИЖБ. Пред микрофоните бяха поканени представителите на Roca–Бългрия Радослава Димитрова и Людмил Асенов. Те се обърнаха с топли думи към ръководството и членовете на СИЖБ, поздравявайки испаноговорещите журналисти за ползотворното партньорство през годините. Представиха и наградата на Roca–България, присъждана ежегодно за най-добър журналистически принос в екологичната тематиката – душ–колона, осигуряваща 50-процентно спестяване на вода.

Георги Митов оповести, че за 2024 г. като носител на тази награда журито е определило Галя Щърбева от NOVA за нейната поредица „Да хванеш гората“ и за издадените ѝ през годината два пътеводителя под същия надслов. Тя обаче е възпрепятствана лично да присъства на церемонията и поради това наградата ще ѝ бъде предадена допълнително.

В последния раздел на церемонията бяха обявени носителите на почетното отличие „Обединител на култури“, връчвано от СИЖБ на институции и личности със специален принос в културното сближаване между България и испаноезичния свят.

С „Обединител на култури“ за 2024 г. е удостоена Българска академия на науките (БАН) по повод 155 години от основаването ѝ, за научно сътрудничество с испаноезичния свят и за Първия български полярен астрономически проект 2024-2025 г. Отличието ще бъде връчено допълнително на представител на БАН.

Носител на „Обединител на култури“ става и българинът Даниел Методиев, който от години живее и работи в Бразилия, като развива активна дейност в българската общност в тази страна. Той е награден за своята излязла през 2024 г. книга „Български стъпки в далечна Бразилия: Имена, дати, истории и съдби“.

Даниел Методиев се включи в церемонията със свое видеообръщение от Бразилия. Той благодари на СИЖБ за отличието и отбеляза, че книгата му е своеобразен мост между двете ни страни и култури. И най-вече – възпоменание за българските емигранти, пуснали бразилски корени. Авторът отправи благодарности и към Лина Гергова от Института за етнология и фолклористика към БАН, която е редактор на книгата и е оказала важна помощ при написването и публикуването ѝ. Методиев се извини, че няма как да дойде и лично да си получи наградата, но от негово име това ще направи бразилката Нара Васконселос, която от години е своеобразен посланик на бразилската култура в България.

Георги Митов покани Нара Васконселос пред микрофоните и тя сърдечно благодари от името на Даниел Методиев за отличието, като подари на председателя на СИЖБ екземпляр от книгата „Български стъпки в Бразилия: Имена, дати, истории, съдби“. Георги Митов ѝ връчи дипломата за Димитър Методиев и допълващите я други подаръци.

Отличието „Обединител на култури“ тази година получава и Секцията по испански език към Катедрата по романистика и германистика на Филологическия факултет в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски” – за постижения в обучението по испански език и последователно задълбочаване на сътрудничеството с испаноезичния свят. За да получат отличието, специално от Пловдив бяха пристигнали главен асистент доктор Райна Танчева, главен асистент доктор Джесика Сиаботару, преподавателят Александър Родригес и преподавателят Мария Нанева. Те благодариха за оценката на техния труд и увериха, че ще продължат да мотивират студентите в интереса им не само към испанския език, но и към богатата и многолика испаноезична култура.

Георги Митов покани пред микрофоните почетния консул на Еквадор у нас Захари Кушев, който поздрави СИЖБ за всичките усилия през годините. И призова Сдружението да продължава да се разширява и да приобщава още и още журналисти, защото испаноезичният свят, включително и огромната пъстрота на Латинска Америка, са неизчерпаем източник на познание и обогатяване на кръгозора.

Захари Кушев връчи дипломата „Обединител на култури“ и на следващия отличен – домакинстващия на събитието „Дерида денс център“ (Derida Dance Center). Удостояването му е по повод 20-годишнината от създаването на това единствено пространство за съвременен танц и пърформанс и за ежегодното гостуване на испаноезични творци н неговата сцена. Отличието бе получено от съоснователя на „Дерида денс център“ Атанас Маев, който бе приятно изненадан. Той сподели, че буквално преди церемонията е кацнал от Испания, директно от летището е поел към събитието и изобщо не е очаквал това внимание. Призна, че е поласкан и изброи много гостувания на творци от Испания в „Дерида денс център“. Каза всичко това на блестящ испански, с което още веднъж потвърди тесните връзки на това културно средище с испаноезичния свят.

Поантата на вечерта бе връчването на отличието „Обединител на култури“ на журналистката и поетесата Гергина Дворецка, член на УС на СИЖБ и съосновател на Сдружението. Удостояването ѝ е по повод нейния юбилей, за цялостната ѝ творческа дейност и за приноса ѝ в културното сътрудничество с испаноезичния свят. Освен един от знаковите радиогласове на програма „Христо Ботев“ на БНР в продължение на десетилетия, Гергина е и ръководител на фондация и на сайт с името „Европа и светът“, в който постоянно присъстват испаноезични теми. Авторка е и на 10 книги с проза и поезия.

Тя също бе изненадана от отличието, тъй като, макар да е в ръководството на СИЖБ, тайната неѝ бе издадена до последно – така че вълнението беше с високи градуси. Гергина благодари на испански на колегите и за пореден път се призна в любов към испаноезичната култура. Редом с нея, разбира се, бе и нейният съпруг и колега Владимир Дворецки, също съучредител на СИЖБ.

Със специални и емоционални включвания в програмата на вечерта неколкократно се отличи дуетът „Expose“, който беше подготвил темпераментни изпълнения на латино-песни. Ритмите на няколко пъти заразиха и водещите Георги Митов и Таня Глухчева, които също се впускаха в танци.

Вечерта завърши с дълги разговори и глътки чилийско, испанско и аржентинско вино (предоставено от Почетното консулство на Чили и от посолствата на Испания и Аржентина).

В допълнение

Избиране на снимки

Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.

Изтегляне на снимки

Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите

news.modal.header

news.modal.text

Към 02:52 на 24.01.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация