site.btaСредиземноморските и черноморските държави се обединяват около споделена визия за устойчиви аквакултури в Средиземно и Черно море
Аквакултурите са стълб на развитието за България и Черноморския регион, като това включва създаването на нов Демонстрационен център за аквакултури в страната през 2025 г.
Представители от над 30 държави се събраха в Ираклион, Гърция за най-голямата регионална конференция за аквакултури в региона. Под надслов „Оформяне на бъдещето на аквакултурата в региона на Средиземно и Черно море“, това двудневно събитие, организирано от Генералната комисия по рибарството в Средиземно море (GFCM) на Организацията по прехрана и земеделие на Обединените нации (FAO) и правителството на Гърция, с финансовата подкрепа на Европейския съюз, отбеляза ключов момент за бъдещия растеж на сектор аквакултури.
Конференцията предостави форум за преглед на постигнатия напредък от първата регионална конференция, проведена преди десет години в Бари, Италия, както и за дискусии свързани с това как да се възприемат иновациите и устойчивостта, и как да се подобри издръжливостта на сектора и да се разгърне пълният потенциал на аквакултурите в региона, в стремеж към постигане на целите от Стратегията на GFCM за 2030 г., и повече.
Аквакултурата става все по-важна за продоволствената сигурност, заетостта и икономическото развитие в Средиземноморския и Черноморския регион. През последното десетилетие секторът отбеляза забележителен растеж, като производството на морски и соленоводни аквакултури нарасна с 91,3 процента, а приходите се покачиха със 74,5 процента.
Споделена визия
Участниците в конференцията изразиха споделена визия за бъдещето, като взеха предвид основните регионални и глобални предизвикателства, включително нарастващата глобална продоволствена несигурност, пред която е изправено нарастващото население; изменението на климата; замърсяването; деградацията на биоразнообразието и икономическата нестабилност.
„Днес се оформя нова визия за устойчивото развитие на аквакултурата. Нека тази конференция отбележи важен етап в нашето пътуване. Въз основа на нейните заключения ще разсъждаваме как най-добре да се справим с предизвикателствата, като гарантираме, че нашите действия ще бъдат от полза както за аквакултурата, така и за местните общности, които зависят от нея“, каза Чарлина Вичева, Генерален директор на Генерална дирекция „Морско дело и рибарство“ на Европейската комисия.
Високопоставени представители на различни институции и заинтересовани страни, включително експерти по аквакултури и представители на научноизследователската общност и академичните среди, международни, междуправителствени и неправителствени организации, производители и асоциации на фермери в областта на аквакултурите от региона и извън него, споделиха идеи и опит чрез серия от речи, панели и допълнителни странични събития. Участниците включваха също така дребни фермери, както и новосъздадената Мрежа на жените в аквакултурите (NOWA), възникнала в резултат на инициативата на GFCM за овластяване на жените в сектора.
„Силното представителство на регионалната общност в областта на аквакултурите на конференцията е важна стъпка към устойчивото развитие на сектора. Подходът ни в GFCM обхваща всички измерения на устойчивостта – от управлението и социалните аспекти до опазването на околната среда и икономическия растеж. Нашите държави имат споделена визия за бъдещето, дълбоко вкоренена в техните общи цели и стремежи, но също така съобразена с реалностите, с които фермерите в аквакултурите се сблъскват всеки ден,“ каза Мигел Бернал, изпълнителен секретар на GFCM.
Десет години изключителен напредък
По време на събитието участниците направиха преглед на впечатляващия напредък, постигнат от сектора през последното десетилетие, включително многобройните национални и регионални постижения към подобряване на устойчивостта на сектора, като например разработването на национални стратегии за аквакултури и засиленото участие на асоциациите на фермерите.
Наблегна се на разширяването на определените зони за аквакултури от 30 процента на 73 процента и
Наблегна се на разширяването на определените зони за аквакултури от 30 процента на 73 процента и разработването на програми за екологичен мониторинг от 23 процента на 60 процента. Освен това, различните Демонстрационни центрове за аквакултури, създадени в Египет, Румъния, Тунис и Турция, са предоставили обучение на хиляди участници. През 2025г. се предвижда създаването на нов център в България.
„Очакваме с нетърпение предстоящото създаване на Демонстрационен център за аквакултури в България, което значително ще насърчи развитието на устойчивите аквакултури в нашата страна и позволи да споделяме знания, да насърчаваме техническото сътрудничество и да увеличаваме капацитета на заинтересованите на национално ниво страни. Вдъхновени от споделените идеи през тези два дни, се чувстваме по-силни и още по-отдадени на плана за устойчив растеж на сектора в нашата страна“, коментира доц. Галин Николов, Тракийски университет, България.
Пет приоритета за устойчиви аквакултури до 2030 г.
Основен приоритет остава подобряването на продоволствената сигурност, като същевременно се потвърждава ролята на аквакултурите в предоставянето на достъпна и питателна храна, като отговор на нарастващото глобално търсене. Едновременно с това се подкрепят и местните икономики, за да се намали зависимостта им от внос. В същото време насърчаването на екосистемно базиран растеж е от съществено значение за подкрепа на практики в аквакултурите, които интегрират екосистемни подходи, с цел осигуряване на социална и екологична устойчивост, увеличаване на биоразнообразието и възстановяване на морските екосистеми. Освен това укрепването на управлението и сътрудничеството със заинтересованите страни е от ключово значение за хармонизирането на регулаторните рамки с глобалните стандарти. Също така, това е от ключово значение и за активното присъединяване на заинтересованите страни както и на дребните производители и местните общности, с цел поощряване на справедливо вземане на решения и трансгранично сътрудничество. Приемането на иновативни подходи, като видове адаптирани към променящите се климатични условия, интегрирани мултитрофични системи за аквакултури и други напреднали системи за справяне с въздействията от изменението на климата и осигуряване на дългосрочна устойчивост, също са важен фактор за по-нататъшното развитие на устойчивостта на климата и иновациите. Накрая, гарантирането на социална отговорност и приобщаване е от решаващо значение за овластяване на местните общности, приоритизиране на равенството между половете, подобряване на условията на труд и насърчаване на участието на младежите, за да се създаде по-приобщаващ и социално отговорен сектор на аквакултурите.
Докато страните в региона обсъждат заключенията от конференцията, се очаква тези резултати да дадат насока на GFCM и неговите членове при определянето на нови национални и регионални стратегически действия за устойчивото развитие на аквакултурите, включително в контекста на Конференцията на ООН за океаните през 2025 г. и следващата Декларация MedFish4Ever.
news.modal.header
news.modal.text