site.btaЕИСК: ЕС трябва спешно да обърне по-голямо внимание на водорода от възобновяеми източници за декарбонизирането на транспорта
На конференция, проведена в Естония, беше подчертано, че водородът с малък въглероден отпечатък е ключов компонент на енергийния преход и може да спомогне за осъществяването му, но за развитието на неговия потенциал са необходими инфраструктура и финансиране.
Обсъждане и определяне на стратегически действия за развитието на устойчива инфраструктура за водород и неговите деривати, с акцент върху финансирането и използването.
Това беше целта на конференцията на тема„Енергийни мощности в морето за производството на горива на основата на електроенергия: насърчаване на новата водородна икономика“, която се проведе на 12 ноември 2024 г. в Пярну, Естония. Проявата беше организирана от Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК) и в нея взеха участие посолството на Нидерландия в Естония, Областният център за развитие на Пярну, Центърът за приложни изследвания Metrosert, агенцията Invest Estonia и Power2X — компанията, която разработва завод за е-метанол в страната.
Водород от възобновяеми източници за екологосъобразен транспорт
Водородът от възобновяеми източници и водородът с малък въглероден отпечатък са ключови компоненти на нашия енергиен преход и неотдавнашни инициативи като Европейската водородна банка изтъкнаха, че развитието на пазари на водород от възобновяеми източници набира инерция.
Водородът от възобновяеми източници е особено важен за декарбонизацията на транспортния сектор и на други промишлени отрасли, в които намаляването на емисиите е трудно.
За разлика от традиционните изкопаеми горива като бензин и дизел, синтетичните горива на основата на електроенергия се произвеждат с помощта на възобновяеми източници чрез комбиниране на уловен въглероден диоксид или оксид с водород, получен чрез дисоциация на водата, като се използват източници на електроенергия с малък въглероден отпечатък като вятърна, слънчева и водна енергия.
Получените горива могат да послужат като съвместими заместители на изкопаемите горива. Те имат нисък общ въглероден отпечатък и са от особено значение за намаляване на емисиите на парникови газове от товарния, морския и въздушния транспорт на дълги разстояния.
Призив за действие
Създателите на политики на равнище ЕС и на национално равнище играят ключова роля за осигуряването на необходимите средства за осъществяването на тези амбиции на практика и могат да улеснят сътрудничеството между държавите членки за приемане на ефективни стратегии. Те могат също така да улеснят обмена на най-добри практики, които имат за цел да увеличат капацитета за производство на водород. Този подход ще гарантира, че бъдещият сектор на водорода в ЕС отговаря на екологичните и социалните стандарти, като същевременно е финансово жизнеспособен.
„Бързото внедряване на водород от възобновяеми източници е от решаващо значение не само за трансформацията на нашата енергийна система, но и за социалното и икономическото благосъстояние на Европейския съюз. От съществено значение обаче е да насочим разумно ресурсите си. За да постигнем максимално въздействие, трябва да дадем приоритет на секторите, в които намаляването на емисиите е трудно, и да установим ефективни екологични и социални стандарти, които да гарантират справедливи и безопасни условия на труд.“
Байба Милтовича, председател на секция „Транспорт, енергетика, инфраструктури, информационно общество“
„Естония има значителен и неизползван потенциал за производството на енергия от възобновяеми източници и суровини на биологична основа. Развитието на гъвкава електроенергийна мрежа и подкрепата за водородната икономика са от ключово значение за успешен енергиен преход, тъй като ще дадат възможност за създаване на стойност въпреки променливия характер, с който се отличава производството на електроенергия от възобновяеми източници.“
Петер Демен, Power2X
„Постигането на напредък в областта на водородната икономика изисква широк диалог, ангажираност, партньорства и интегриране на разнообразен експертен опит и цели. Както и в областта на дипломацията, ще трябва да обединим хората и нациите, за да намерим обща основа, и, аналогично, напредъкът изисква всички заинтересовани страни да вървят напред в синхрон. Това означава, че трябва не само да се съгласуват промишлеността и управлението, но и да се спечели на доверието на хората и те да бъдат насърчавани да подкрепят този преход.“
Сандер ван дер Слойс, посланик на Нидерландия в Естония
Съвместните заключения от конференцията ще бъдат публикувани скоро на уебсайта на ЕИСК. Те ще включват послания и искания, отправени от всички участници, които да бъдат поделени с институциите на ЕС, по-специално Европейския парламент, Европейската комисия, Европейския съвет и Европейския комитет на регионите.
news.modal.header
news.modal.text