site.btaДрагомир Драганов и Георги Георгиев представиха комплекс от мерки за превенция на пожарите в Русенско
Екипите на Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (РДПБЗН) в Русе са реагирали на 307 произшествия от началото на юни до днес. От тях 48 са пожарите с преки материални загуби, а 153 са случаите, в които е трябвало да се гасят предимно горящи сухи треви и храсти. Това съобщиха от РДПБЗН по време на инициирана от областния управител Драгомир Драганов и неговия заместник Георги Георгиев среща на местни и държавни институции, имащи отношение към предотвратяването на пожари. Затова от ръководството на Областната администрация поискаха по-строг контрол за спазване на правилата и нормите за пожарна безопасност. Държавните и местните институции ще трябва да следят за спазване на забраната за палене на открит огън, палене на стърнища и други растителни отпадъци, тютюнопушене и паркиране на автомобили в площите с посеви. Мярката обхваща и териториите на разстояние до 50 метра от посевите и до 100 метра от границите на горските територии. Не се допуска и изхвърляне на незагасени цигари, включително и местата за събиране на отпадъци. Подобна забрана важи и за районите на бензиностанциите, крайпътните заведения, паркингите и местата за почивки. Предвижда се и провеждането на допълнителни инструктажи на собствениците и ползвателите на земеделски земи, а също и на животновъдите и техните служители. Особено внимание относно спазването на забраната за палене на открит огън и извършването на огневи работи ще бъде обърнато и на районите на природните паркове, защитените зони и туристически маршрути, като се наблегне на местата за пикници, заслони и екопътеки. През следващите седмици ще се проведат и срещи с представители на ловно-рибарските сдружения, на които ще бъдат обсъдени правилата и нормите за пожарна безопасност както при ловните, така и при риболовните излети. Припомняме, че от 10 август се открива и активния ловен сезон. Същевременно Драганов поиска от кметовете да налагат административни санкции в случай на правилата за противопожарна безопасност, както и да съдействат за опресняване и разчистване на противопожарните пътища във вилните зони и горските територии в региона, така че при нужда да могат да влязат специализирани автомобили. Същевременно се предвижда и актуализация на списъка с физически и юридически лица, които могат да предоставят тежка верижна и високопроходима техника за нуждите на огнеборците.
Статистиката сочи, че през настоящия летен сезон се наблюдава увеличение с близо 50% на произшествията спрямо същия период на миналата година, когато техният брой е бил 226. Според ръководството на РДПБЗН влияние върху това оказват високите температури, които са регистрирани през последния месец. Те поясниха, че проблем при потушаването на пламъците на места е създавал и силният вятър с постоянна смяна на посоката. Около 60% от произшествията са вследствие на проявена човешка небрежност. Има и такива, възникнали в района на железопътни релси, като последният случай е след блокирали спирачни системи на подвижния жп състав в района на село Стърмен. Това бе и една от причините Драганов да настоява за предприемане на незабавни мерки за почистване на сервитута около жп линиите в региона. Изказана беше и идеята, че използването на дрон би осигурило по-добро наблюдение и противодействие на пожарите, особено при тези в горските райони. Прогнозите са, че всяка следваща година ще бъде по-тежка и затова от пожарната обърнаха внимание на превенцията, като бе отправена благодарност за помощта от страна на доброволното формирование на Община Русе и служителите на Регионалната дирекция по горите. Вече са съставени четири акта на установени извършители на запалвания в региона. За целта е получено съдействие от полицията. Продължава да се търси конкретният извършител, виновен за пожара в района на квартал „Средна кула“. Директорът на РДПБЗН комисар Светослав Войчев коментира, че това е много трудно, тъй като в подобни случаи огънят унищожава почти всички следи. Той уточни, че е в ход досъдебно производство.
От Военното формирование в Русе съобщиха, че в кризисна ситуация могат да съдействат с до 15 човека личен състав, три товарни автомобила с повишена проходимост, както и две водоноски с вместимост до 1200 литра.
В срещата участваха десетки представители на местната и държавната власт от региона.
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text