site.btaОтворено писмо на граждански организации: Легитимацията на санкционирани за корупция политици не може да бъде европейска ценност
Отворено писмо на граждански организации: Легитимацията на санкционирани за корупция политици не може да бъде европейска ценност
До:
Посланика на Кралство Белгия в Република България, Н. Пр. Фредерик Мьорис
Копие до: Посланика на Австрия, Н. Пр. Андреа Икич-Бьом, Посланика на Федерална република Германия в България, Н. Пр. Ирене Планк, Посланика на Гърция в България, Н. Пр. Алексиос Либеропулос, Посланика на Дания в България, Н. Пр. Йес Брогорд Нилсен, Посланика на Естония в Румъния, Н. Пр. Ауне Котли, Посланика на Ирландия в България, Н. Пр. Мартина Фийни, Почетния консул на Исландия в България, г-жа Цветелина Бориславова, Посланика на Кралство Испания в България, Н. Пр. Алехандро Поланко Мата, Посланика на Италия в България, Н. Пр. Джузепина Дзара, Посланика на Република Кипър, Н. Пр. Хараламбос Кафкаридес, Почетния консул на Латвия в България, г-н Александър Попов, Почетния консул на Литва в България, г-н Рачо Рибаров, Посланика на Люксембург в България, Н. Пр. Роналд Дофинг, Почетния консул на Малта в България, г-н Борислав Боянов, Посланика на Кралство Нидерландия в България, Н. Пр. Симон ван дер Бург, Посланика на Полша в България, Н.Пр. Мачей Шимански, Посланика на Португалия в България, Н. Пр. Ана Мария Рибейро да Силва, Посланика на Румъния в България, Н. Пр. Бръндуша Йоана Предеску, Посланика на Словакия в България, Н. Пр. Васил Гривна, Посланика на Словения в България, Н. Пр. Наташа Бергел, Посланика на Унгария в България, Н. Пр. Миклош Борош, Посланика на Финландия в България, Н. Пр. Кристина Кувая-Ксантопулос, Посланика на Франция в България, Н. Пр. Жоел Мейер, Посланика на Хърватия в България, Н. Пр. Ясна Огняновац, Посланика на Чешката република в България, Н. Пр. Мирослав Томан, Посланика на Швеция, Н. Пр. Кристина Рангнит
Копие до: Посланика на Великобритания в България, Н. Пр. Роб Диксън, Почетния консул на Норвегия в България, г-жа Венцислава Янчовска, Посланика на Съединените щати в България, Н. Пр. Кенет Мертен, Посланика на Швейцария в България, Н. Пр. Раймунд Фурер,
Ваше Превъзходителство,
Обръщаме се към Вас по повод официалните съобщения на Движението за права и свободи (ДПС) за проведена на 9 май 2024 г. в резиденцията Ви среща на делегация, водена от съпредседателя на движението Делян Пеевски, с Вас и високопоставени представители на посолствата на няколко държави-членки на Европейския съюз (ЕС).
В качеството си на граждански организации, дългосрочно ангажирани с проблемите на утвърждаването на принципите на правовата държава в Република България, заявяваме следното:
Въпреки продължаващите критики на ЕС по отношение на върховенството на правото и ефективната борба с корупцията в Република България, тези две сфери продължават да са също толкова проблемни, колкото преди десет или двадесет години. Доказателствата за това са много, като най-скорошните могат да бъдат открити в няколкото временни парламентарни комисии, които се заеха да разследват конкретни корупционни схеми във високите етажи на правосъдието. Техният безрезултатен край се оказа поредната илюстрация за това колко високо в съдебната власт (а и в другите власти) трябва да се търсят първопричините за проблемите в българското правосъдие и правоприлагане.
Именно затова проведената преди броени дни среща, организирана от Вас, между посланици на страни от Европейския съюз и съпредседателя на ДПС Делян Пеевски, санкциониран за корупция от САЩ и Великобритания, предизвиква у нас силно безпокойство.
Такива срещи, особено в Деня на Европа и ден преди началото на официалната предизборна кампания в България за избор на представители в националния и европейския парламент, са знак на легитимация на сегашното статукво. Такива действия не помагат за решаването на проблема с корупцията и върховенството на правото в България, а напротив - създават усещане за безнаказаност на българските политици, при това с европейско съгласие.
Ние напълно разбираме, че за дипломатически представители е предизвикателство намирането на баланс между институционалното сътрудничество и политическата хигиена, особено в държави с хронични проблеми с борбата с корупцията като България.
Срещи с политик като Делян Пеевски, санкциониран от Великобритания и САЩ за корупционни действия и превърнал се в един от символите на корупцията в България, за нас обаче са отвъд червената линия на допустимите компромиси. Аргументи защо това е така можете да откриете в анализите и публикациите на нашите организации, както и на множество други независими медии и граждански организации, публикувани в продължение на много години.
Особено в условията на масирана и постоянна руска дезинформационна пропагадна кампания на територията на страната, считаме за особено важно именно представителите на държавите членки на ЕС да отстояват и утвърждават в България европейските ценности.
Легитимацията на санкционирани за корупция политици не може да бъде европейска ценност.
Това, което заявяваме тук, е не просто мнението на няколко граждански организации. Личният политически рейтинг на санкционираните за корупция политици ясно показва, че това мнение се споделя и от преобладаващата част от българските граждани.
В така създалата се ситуация, считаме за необходимо да бъде проведена среща и между представителите на посолствата на държавите-членки на Европейския съюз и представители на гражданските организации, на каквато среща се ангажираме да Ви поканим в най-скоро време.
Оставаме с пожелания за успешна дейност в името на общото ни европейско бъдеще.
Подписали:
Антикорупционен фонд
Български Институт за правни инициативи
Институт за пазарна икономика
Български хелзинкски комитет
Фондация „Даная“
news.modal.header
news.modal.text