site.btaНАП Пловдив – офис Хасково: Близо 1 400 души от Хасково и областта са се вписали в регистъра на хазартно уязвимите лица
Близо 350 жители на Хасково и областта са подали заявление за вписване в регистъра на уязвимите лица за по-малко от три месеца – от началото на годината до момента. От възобновяване на регистъра през 2022 г. до сега почти 1 400 лица от региона са поискали да ограничат достъпа си до хазартни игри, а в цялата страна това са направили близо 36 000 души.
След двегодишно прекъсване, регламентирано със законодателни промени, на 12 декември 2022 г. НАП поднови поддържането на списъка с хора, които смятат, че имат или биха могли да развият хазартна зависимост. Регистърът не е публичен, напомнят от приходната агенция. Достъп до него имат само ограничен брой служители, определени от изпълнителния директор на НАП.
Организаторите на хазартни игри са задължени да не допускат лица, вписани в регистъра. За да спазят това изискване, те трябва да заявят връзка към него през електронната услуга „Предоставяне на справка за уязвимите лица от регистъра по чл. 10г, ал. 1 от Закона за хазарта“. С цел да улесни бизнеса, НАП внедри е-услуга, която дава възможност за извършване на справка чрез директен достъп до регистъра. Чрез нея хазартните оператори могат да обменят информация пряко и автоматично с приходната агенция. Това става възможно със софтуерен ключ (API ключ), който осъществява свързаност от типа „система-система“ между софтуерите на бизнеса и НАП.
Ако вписано в регистъра лице бъде допуснато до хазартна игра, е необходимо да бъде подаден сигнал в Информационния център на приходната агенция на телефон 0700 18 700 или на имейл: infocenter@nra.bg , за да бъде извършена незабавна проверка.
Всеки, който смята, че не може да контролира времето, прекарано в хазартни игри и средствата, които изразходва за участие в тях, може да подаде Искане за вписване в регистъра. Документът може да се внесе на място в офис на НАП или да се изпрати по имейл: nap@nra.bg, като в този случай трябва да е подписан с електронен подпис (КЕП). В искането има възможност да се посочи конкретен период, за който да се извърши вписването, като той не може да бъде по-кратък от две години.
Повече информация за възможностите за вписване или заличаване от регистъра, може да получите в рубриката „Отговорен хазарт“ в сайта на приходната агенция, в подкаст епизода, посветен на темата, в YouTube канала на НАП или от Информационния център. В рубриката „Отговорен хазарт“ са публикувани съвети за отговорна игра, както и тест за самооценка на хазартните навици на играчите.
news.modal.header
news.modal.text