site.btaНМД проверява гарантирани ли са правата на децата жертви на британския „пастор“ в Сливен
Случаят показва тревожната тенденция държавата да е неспособна да осигури достъп до правосъдие и справедлива защита на децата жертви на сексуални посегателства
Национална мрежа за децата (НМД) изразява възмущение от хода на наказателното дело срещу обвинения в блудство с 14 момчета „пастор“. Мрежата за правна помощ към НМД следи отблизо случая и отчита с особена тревожност, че начинът, по който се води наказателното дело ще доведе до прекратяване на процеса, повторна виктимизация на децата жертви и продължаване на посегателствата срещу деца в кв. Надежда в града.
За да провери дали са гарантирани правата на децата в рамките на детоло, от НМД, Мрежата за правна помощ към организацията и Фондация „За Надежда“, са изпратили сигнал с въпроси относно случая до Инспектората на Висшия съдебен съвет, Министерството на правосъдието, МВР, и.ф. Главен прокурор на РБ, председателя на РС – Сливен, ДАЗД, МТСП и дирекция „Права на детето“ при омбудсмана на РБ. Писмото настоява посочените институции, съобразно своите компетенции и правомощия, да направят проверка и да представят становища относно гарантирането на правата на всяко от децата жертви в хода на проведеното досъдебно производство и висящото наказателно дело.
В писмото се пита какви действия за гарантиране правата на децата са предприети от МТСП, Дирекция „Социално подпомагане“ в Сливен и ДАЗД, включително как са разпитвани децата и какви мерки за рехабилитация, терапевтиране и социализация на децата се предлагат понастоящем. Въпросите към ВСС, председателят на РС – Сливен, прокурора и МВР включват защо е бил насрочен разпит в съдебна зала, след като в града има „синя стая“ и как ще се осигури продължаването на наказателното производство след отказа на всички наказателни състави в Сливен да разгледат делото и при евентуални последващи отводи на гражданските съдии. Пълният текст на сигнала е публикуван в сайта на НМД тук.
Сигналът е провокиран от поредицата отводи на съдии по делото срещу Даниел Хъл за системно блудство с непълнолетни момчета. За отводите липсват основателни доводи. При последното разглеждане наказателното дело е разпределено към съдия по граждански дела, който, вероятно, също ще направи отвод и ще последва поредица от следващи отводи на граждански съдии и евентуалното преместване на производството в друг град.
Притеснително е и настояването на съдията при последното дело децата жертви на Даниел Хъл да бъдат разпитвани в съдебната зала, вместо в т.нар. „синя стая“. Според Правната мрежа на НМД това категорично не е щадящ подход към жертвите и показва неразбиране от страна на съда на необходимостта да се избегне допълнителната травматизация на децата жертви. От страна на двамата повереници и на прокурора са били подадени изрични молби за провеждане на разпитите в „синя стая“, за да се избегне прекият контакт между подсъдимия и децата, което е било отказано от съдията. Така налице е категорично неспазване на съдебно-следствените действия с деца жертви и нарушаване на техните процесуални права и най-добри интереси.
Непрестанните отводи по делото срещу Даниел Хъл и нещадящото отношение към децата жертви създават обоснован риск от прекратяване на процеса, повторна виктимизация на децата жертви, продължаване на посегателствата срещу деца в кв. Надежда, загуба на доверие в системите на правосъдие и закрила и в правовата държава. Случаят в Сливен показва тревожната тенденция държавата да е неспособна да осигури достъп до правосъдие и справедлива защита на децата жертви на сексуални посегателства, смятат от НМД.
Мрежата за правна помощ на НМД и Фондация „За Надежда“ продължават да следят наказателното дело с особена тревога и ще настояват за щадящ подход и гарантиране на процесуалните права на децата жертви, за ефективна осъдителна присъда и за екстрадиция на подсъдимия във Великобритания.
За Национална мрежа за децата
Национална мрежа за децата е най-голямото у нас обединение на 130 граждански организации и активисти, които работят в полза на децата в България. Повече от 200 хиляди български деца и над 100 хиляди семейства годишно получават подкрепа от организациите и професионалистите в мрежата.
news.modal.header
news.modal.text