site.btaПроф. Румен Гечев: Предлагаме облагане на свръхпечалбите на банките, което е европейска практика
Печалбата на банките расте с 86%, в същото време в България плащат 10% корпоративен данък, а в държавата майка – около 25%
„Предлагаме облагане на свръхпечалбите на банките, което вече е европейска практика и редица страни стигнаха до извода, че така, както свръхпечалбите в енергийния сектор трябва да се подлагат на допълнително облагане, на такова трябва да се подлагат и банките.“ Това заяви народният представител от „БСП за България“ проф. Румен Гечев в предаването „Още от деня“ на БНТ.
Той увери, че няма опасност от това да поскъпнат кредитите, тъй като такива допълнителни данъци в Европа се налагат само на банки, които имат свръхпечалби. „Това е за необичайна, дори незаслужена печалба, която не се дължи на подобряване на качеството на работа или обема на операциите, а на конюнктурни съображения“, обясни проф. Гечев.
Социалистът обърна внимание, че печалбата на банковата система в България расте с 86% и тази година гони около 3 млрд. И подчерта, че тъй като повечето български банки са филиал на големи чужди банки, в България те плащат 10% корпоративен данък, а в страната майка – около 25%.
„Чудесно е, че банките в България са в добро състояние, те трябва да продължат да бъдат в добро състояние. Това, което се прави в Европа и може да се направи в България не е срещу стабилността на банките, а срещу това по-голямата част от печалбата да се изнася от държавата, където тя е спечелена – това не е честно. Не е приемливо в България лихвите по кредитите на българските фирми и граждани да се различават два пъти, както и да плащаме по-високи такси от средните за ЕС“, обоснова предложението на БСП проф. Гечев.
„Продажбата на държавна земя, за да се покриват необходимите бюджетни приходи е абсолютно неприемливо“, реагира той на предложението на финансовия министър.
По думите на депутата в Бюджет 2024 няма нови идеи. „Той е направен така, че разходите растат с 10% спрямо миналата година, приходите също растат с процент, който да отговаря на инфлацията и да гарантира уж някакъв растеж, който е заложен съмнително висок от 3%. От БСП искахме да видим нови политики, които отговарят на новите реалности, но такива няма“, коментира проф. Румен Гечев.
И допълни: „Обърнете внимание, че основната цел на този бюджет е ние да сме се вместили в бюджетен дефицит от 3%. Отворете бюджетите на Франция, на Германия, на Италия. Ние ги отваряме и там пише, че основната цел е технологично обновление, повишаване на конкурентоспособността, иновации и изкуствен интелект.“
„Тезата, че прогресивният данък ще изгони висококвалифицираните специалисти противоречи на фактите, тъй като никъде по света висококвалифицирани специалисти не бягат от развита страна с високи данъци към страна с ниски данъци. Нито идват заради ниския ни данък върху печалбата. В България няма нито една чуждестранна стратегическа компания“, категоричен бе социалистът.
„Облагането с данък бакшишите не само, че не е сериозно, то е и обидно. И аз се учудвам, че Министерството на финансите предлага подобна неадекватност. Има много по-сериозни неща, които трябва да се решават“, каза още проф. Гечев по темата за държавния бюджет.
news.modal.header
news.modal.text