site.btaЦентрална избирателна комисия – Решение № 1866-НС
Р Е Ш Е Н И Е
№ 1866-НС
София, 31 март 2023 г.
ОТНОСНО: определяне на реда и срока за извършване на проверка за гласуване в нарушение на правилата на Изборния кодекс в изборите за народни представители на 2 април 2023 г., включително проверка на решенията по чл. 39 и удостоверенията по чл. 40 ИК
На основание чл. 57, ал. 1, т. 30, чл. 39 и чл. 40 от Изборния кодекс Централната избирателна комисия
Р Е Ш И:
1. Възлага на Главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване“ в Министерство на регионалното развитие и благоустройството и на териториалните й звена да извършат проверка за гласуване в нарушение на правилата на Изборния кодекс в изборите за народни представители на 2 април 2023 г.
2. За целите на проверката районните избирателни комисии предават на териториалните звена на ГД „ГРАО“ получените от СИК/ПСИК избирателни списъци, декларации, удостоверения, списъци на заличените лица и списъци за допълнително вписване на придружителите.
Съставя се приемно-предавателен протокол в 2 екземпляра между РИК и съответното ТЗ „ГРАО“.
За констатирани липси РИК уведомяват незабавно ЦИК.
3. За целите на проверката Централната избирателна комисия предава на ГД „ГРАО“ в МРРБ на хартиен носител получените от СИК извън страната сканирани списъци за гласуване извън страната.
За предаването на списъците се съставя приемно-предавателен протокол в 2 екземпляра между ЦИК и ГД „ГРАО“ в МРРБ.
4. Предаването на списъците от РИК и ЦИК за изборите за народни представители на 2 април 2023 г. се извършва не по-късно от 10 април 2023 г.
5. Проверката по т. 1 се извършва за всички гласували съобразно избирателните списъци в следната последователност:
а) въвеждане на ЕГН и визуален контрол на всички вписани в избирателните списъци лица, които са гласували в страната, включително и дописаните (под чертата);
б) въвеждане на ЕГН и визуален контрол на гласувалите извън страната;
в) изготвяне на обобщен списък на лицата по букви „а“ и „б“ в електронен вид;
г) проверка за наличие на лица, фигуриращи повече от един път сред въведените по букви „а“ и „б“;
д) проверка за наличие на положен подпис в избирателните списъци за проверяваните по букви „а“ и „б“ избиратели. Отразяване в електронния списък на гласувалите лица;
е) изготвяне на обобщен списък на лицата по букви „г“ и „д“;
ж) изготвяне на копия от страниците на избирателните списъци с положените подписи от лицата по буква „е“;
з) изготвяне на окончателен списък с приложени копия от избирателните списъци.
6. За лицата по т. 5, букви „а“ и „б“ се извършва проверка дали сред тях има:
а) ненавършили 18 години;
б) поставени под запрещение;
в) изтърпяващи наказание лишаване от свобода;
г) починали до началото на изборния ден;
д) лица, които нямат българско гражданство;
е) вписани в избирателен списък по настоящ адрес и гласували по постоянен адрес;
ж) получилите удостоверение за гласуване на друго място;
з) включени в списъка на лицата, заявили, че ще гласуват извън страната по чл. 31, ал. 1 ИК.
7. При проверката за наличие на лица, гласували в нарушение на разпоредбите на Изборния кодекс, и при извършване на визуалния контрол на всички вписани в избирателните списъци лица, които са гласували в страната, трябва да се имат предвид правилата относно дописване на избиратели в избирателния списък (под чертата), уредени в т. 4.4 и т. 5 на раздел ІІІ „Изборен ден“ от Методическите указания на Централната избирателна комисия за СИК в страната в предизборния ден и до закриване на изборния ден при гласуване с хартиени бюлетини и със специализирани устройства за машинно гласуване, приети с Решение № 1778-НС от 16 март 2023 г. и Методическите указания при гласуване с хартиени бюлетини, приети с Решение № 1777-НС от 16 март 2023 г., както и т. 10-11 от Решение № 1700-НС от 23 февруари 2023 г. на ЦИК.
Лицата, заети в произвеждането на изборите като членове на секционна избирателна комисия, охрана на съответната секция или поддръжка на техническите устройства за машинно гласуване, може да упражнят правото си на глас след вписване в допълнителната страница на избирателния списък, ако имат право да гласуват в съответния вид избор и след представяне на декларация по образец, че не са гласували и няма да гласуват на друго място. Декларацията се прилага към избирателния списък и е неразделна част от него.
8. Когато при проверката се констатира наличие на лица, гласували в нарушение на разпоредбите на Изборния кодекс, ГД „ГРАО“ изготвя списък на тези лица, който предава:
- на съответната районна прокуратура за проверка или разследване за извършено престъпление по чл. 168 от Наказателния кодекс за лицата, гласували в страната. Списъкът се изпраща, ведно с приложени към него заверени копия от съответната страница на избирателния списък и представените при гласуването удостоверения и декларации;
- на Софийска районна прокуратура за лицата без българско гражданство;
- на Централната избирателна комисия – за сведение.
9. Когато в хода на проверката се установи гласуване на лице без избирателни права, което е било дописано в избирателния списък по реда на чл. 39 и чл. 40 ИК, разследващите органи изискват от съответния кмет да представи заявленията и решенията по чл. 39 и удостоверенията по чл. 40 ИК с приложенията към тях.
10. За лицата, гласували в нарушение на разпоредбите на ИК извън страната допълнителни документи може да бъдат изискани от Централната избирателна комисия.
11. След извършване на проверката териториалните звена на ГД „ГРАО“ в МРРБ се задължават да върнат получените избирателни списъци на общинските администрации с приемно-предавателни протоколи.
12. След извършване на проверката ГД „ГРАО“ в МРРБ се задължава да върне получените списъци по т. 3 на ЦИК с приемно-предавателен протокол.
Решението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд чрез Централната избирателна комисия в тридневен срок от обявяването му.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: Камелия Нейкова
СЕКРЕТАР: Севинч Солакова
ЦГ/МБ
news.modal.header
news.modal.text