site.bta„Продължаваме промяната“ внесе сигнал в ДАНС за бездействия по защита на интересите на държавата на Капитан Андреево
Стъпките на кабинета „Петков“ в борбата с корупцията и подобряване на граничния контрол – ключово изискване за присъединяване на България към Шенген, са върнати в изходна позиция
„Продължаваме промяната“ внесе сигнал в ДАНС във връзка с бездействия по защита на интересите на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) и държавата на стратегическия обект от значение за националната сигурност ГКПП „Капитан Андреево“.
Към настоящия момент БАБХ и дружеството “Евролаб 2011” водят дело за сключения договор за наем на помещения на граничния пункт. Предходното ръководство на БАБХ с изпълнителен директор проф. Христо Даскалов установи, че търгът за сградите е проведен незаконно и че договорът за наем с частната фирма е нищожен. За да защити обществения интерес, по-рано тази година проф. Даскалов издава поредица от заповеди, насочени към законово уреждане на въпроса.
Заповедите са обжалвани от частното дружество “Евролаб 2011”. Прави впечатление, че след отстраняването на проф. Даскалов в началото на октомври и назначаването на Христо Вълчанов за изпълнителен директор на БАБХ, агенцията е загубила всякакъв интерес да защитава държавните интереси. БАБХ не изпраща свои представители в насрочените заседания по редица дела, включително за товаро-разтоварната дейност на граничния пункт и за транспортирането на лабораторните проби. След 10 октомври, без мотиви са отстранени дългогодишни служители от дирекция Правна към БАБХ, които преди това добросъвестно са изпълнявали своите задължения по казусите, свързани с държавните интереси на „Капитан Андреево“.
Пълно недоумение буди поведението на ръководството на БАБХ по делото, свързано с определянето на наемател на сградите на “Капитан Андреево”. Новият изпълнителен директор на БАБХ Христо Вълчанов, назначен от служебното правителство, не е изпълнил законовото изискване да внесе държавна такса от 70 лева към датата на подаване на касационната жалба. В резултат на това БАБХ губи възможност да обжалва, решението на съда е в полза „Евролаб 2011“ и във вреда на държавната агенция и обществения интерес.
Припомняме, че Христо Вълчанов изпълняваше длъжността директор на БАБХ и към края на 2021 година. Именно той дава ход на процедурата за отдаване под наем на имоти публична държавна собственост на „Капитан Андреево“. През декември 2021 г. „Евролаб 2011“ поема контрол над съществена част от сградите.
„Продължаваме промяната“ настоява да се разгледа въпросът дали действията на Христо Вълчанов не са престъпление по смисъла на Наказателния кодекс. След като губи правото да обжалва, БАБХ създава риск на стратегически обект от значение за националната сигурност да се извършва дейност от лице, за което има основателни опасения, че вреди на няколко стопански отрасъла и носи репутационни щети за България. Последните имат особено тежки последици, особено в контекста на опитите на страната да стане част от Шенгенското пространство.
Преди няколко месеца по отношение на казуса на ГКПП “Капитан Андреево” зам.-министърът на земеделието от кабинета „Петков“ Иван Христанов подаде подробни сигнали до Софийска градска прокуратура и ГДБОП, а в работата по случая съществена част от действията на държавата са обсъждани по официален ред със служители на ДАНС. Няма данни за извършени действия по подадените сигнали.
news.modal.header
news.modal.text