site.btaПрезидентът: Решаването на важните проблеми за българското общество в 48-ото Народно събрание е труден, но не невъзможен процес
Националната сигурност не търпи аматьорски интерпретации и лозунги, а изисква гаранции, професионализъм и отговорно отношение, подчерта Румен Радев на консултации с парламентарната група на „Демократична България“
Случващото се през последните дни в българския парламент не отговаря на очакванията на българските граждани. Очакваната консолидация за намиране на успешна формула са съставяне на управление, за решаване на важните проблеми отива в друга посока – към нарастване на конфронтацията, на противопоставянето, на чертането на нови разделителни линии. Това заяви президентът Румен Радев в началото на консултациите за съставяне на правителство в рамките на 48-ото Народно събрание, проведени днес с представители на парламентарната група на „Демократична България“.
Държавният глава заяви, че в парламента няма малки и големи политически сили и отговорността е обща. „На последните избори българските граждани не гласуваха доверие на нито една политическа сила сама да управлява. Напротив - парламентът е фрагментиран и това прави усилията за излъчване на мнозинство, за консолидиране на усилията за решаване на важните проблеми пред българското общество труден, но не невъзможен процес“, отбеляза президентът Радев.
Държавният глава изрази надежда в рамките на конституционната процедура да не се стига до връчване на трети мандат за формиране на кабинет, но ако редовен кабинет не може да бъде съставен, той ще връчи последния мандат след Нова година. Президентът допълни, че с провеждането на консултациите цели да направи максималното за съставяне на редовно правителство, като се даде време за диалог и за отдалечаване на агресивната предизборна реторика на партиите, за да се приемат важни закони. „Надявам се това наистина да помага и да има разум“, настоя президентът.
Държавният глава посочи още, че връчването на мандатите за съставяне на правителство ще бъде разположено така във времето, че ако кабинет не може да се сформира, предсрочните избори да не се проведат през тежки месеци, каквито са януари и февруари. „Рискът да има още по-малка избирателна активност в тази ситуация е реален“, заяви Румен Радев.
„Третият мандат ще бъде връчен след Нова година, за да има избори през март“, съобщи президентът и допълни, че той носи отговорност за насрочването на датата за предсрочния вот. По думите на Румен Радев, той ще се съобрази с политическите формации, ако всички те публично декларират готовност за провеждане на предизборна кампания през декември, по време на празниците.
Във връзка с решението на 48-ото Народно събрание за предоставяне на въоръжение на Украйна президентът посочи, че националната сигурност е фундаментът на държавността. „Солидарността е стожер на единството в НАТО и на неговите способности да реагира при кризи, но тази отговорност към Алианса се базира преди всичко на способността на страната ни да генерираме и поддържаме нашите отбранителни способности“, заяви Румен Радев и допълни, че в ситуация на бушуваща на километри от България война това е най-важният ангажимент. „Въоръжените сили са изключително сложен организъм. Съвременните оръжейни системи са високотехнологични, сложни комплекси и те имат много свързани помежду си елементи и подсистеми“, заяви президентът и настоя да се отчита необходимостта от време за планиране на различни аспекти като техника, въоръжение, логистика, обучение, подготовка и други.
Държавният глава заяви, че е свикал няколко заседания на Консултативния съвет за национална сигурност, посветени на необходимостта от модернизация на Българската армия. „Националната сигурност изисква изключително отговорно отношение. Тя не търпи аматьорски интерпретации и лозунги, а изисква гаранции, професионализъм, а не пустословие“, посочи Румен Радев. Президентът напомни и че позицията на някои страни от Източна Европа за присъединяване на Украйна към Алианса, която той не подкрепи, не получи подкрепа и от страна на НАТО.
Председателят на ПГ на „Демократична България“ Христо Иванов заяви, че за съставяне на стабилно управление в рамките на 48-ото Народно събрание се изисква не само аритметика, а поставяне на приоритети и създаване на такава конструкция и атмосфера, така че българските граждани да са убедени, че това не е „безпринципна сбирка“, която усвоява властта. „Ключът оттук нататък винаги ще бъде диалогът и търсенето на форми на сътрудничество, но е важно това да не е безпринципно“, посочи Христо Иванов.
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text