site.btaМЕУ подкрепя партньорството в киберсектора между публичните институции и бизнеса
![МЕУ подкрепя партньорството в киберсектора между публичните институции и бизнеса](/upload/757420/Atanas+Maznev_Ciberforum.jpg?l=1000)
![МЕУ подкрепя партньорството в киберсектора между публичните институции и бизнеса](/upload/757420/Atanas+Maznev_Ciberforum.jpg?l=1000&original=4b11cb82b8f93238f913a3111dca5c71514ed40c)
„Министерство на електронното управление подкрепя инициативите за партньорство между бизнеса и публичните институции. Целта е подобряване на капацитета и намиране на механизъм, инструменти и услуги, които да разширят възможностите за противодействие на кибератаки и оказване на своевременна помощ.“ Това каза заместник-министърът на електронното управление Атанас Мазнев при откриване на форума за киберсигурност в София Тех Парк.
Той подчерта, че екипността на национално ниво и интеграцията на европейските и международни системи за превенция и киберзащита, е от ключово значение за противодействие и сигурността на гражданите, институциите и бизнеса. „Изграждането на киберкапацитет в България, с подготовка на експерти, придобиване на ресурси и инструменти, повишаване степента на докладване за киберинциденти, въвеждане на програми за подготовка и превенция, са част от мерките за киберзащита, в отговор на усложнената геополитическата обстановка“- допълни заместник-министър Мазнев.
Атанас Мазнев акцентира, че споделянето и своевременният обмен на информация между специализираните звена на публичните институции и бизнеса по отношение на хакерски атаки и киберзаплахи, са от изключително значение. „По инициатива на Министерство на електронното управление предстои сформиране на Експертен съвет по киберсигурност, с участието на браншови, работодателски и неправителствени организации“, обяви заместник-министърът и допълни, че политиката за киберсигурност в условията на цифровата трансформация и дигитално общество е съществен и важен момент за България.
Участниците във форума бяха запознати и с договореностите, постигнати на приключилата преди седмица годишната конференция на НАТО в Рим, където заместник-министър Мазнев участва като представител за България. Една от тях е изграждането на споделен виртуален капацитет за подкрепа при киберинциденти, с оглед на постоянно увеличаващите се атаки, които вече не целят само финансови, но и политически цели.
Заместник-министър Мазнев засегна и по-мащабно темата, отбелязвайки започналото в ЕК обсъждане на Акта за киберустойчивост. С него ще се гарантира, че всички продукти, свързани с интернет и пуснати на пазара на ЕС, са по-сигурни. Предвижда се още, при проектирането и разработването на продукти с цифрови елементи, производителите да вземат под внимание киберсигурността и да носят отговорност за нея през целия жизнен цикъл на цифровите продукти. Той обясни, че в Акта на ЕК се определя и правото на потребителите да бъдат по-добре информирани за киберсигурността на продукти с цифрови елементите, които купуват и използват. Те ще могат да се предлагат на пазара при условие, че отговарят на специфични основни изисквания за киберсигурност.
news.modal.header
news.modal.text