site.btaСеверна Македония е най-големият получател на българска официална помощ за развитие (ОПР), като през 2021 г. са отпуснати общо близо 332 хил. eвро
През 2021 г. македонският износ за България възлиза на историческия максимум от 335 млн. eвро, а вносът на български стоки и услуги достигна десетгодишен връх от 411 млн. eвро. През декември 2022 г. на бизнес форум в Скопие двете страни ще честват достигането на 1 млрд. евро търговски оборот.
8 ноември, 2022, София. През последните две десетилетия, България и Северна Македония постигнаха значителен напредък в евроатлантическата интеграция. И двете страни обаче са изправени пред сериозни предизвикателства в управлението, които позволяват завладяване на държавата и медиите, вредят на просперитета и отслабват европейската сигурност. Като използват възможностите на предоставеното финансиране и техническа помощ от ЕС и САЩ, двете страни могат да ускорят взаимната търговия и инвестиции, да увеличат броя и разнообразието на съвместните проекти на ЕС в областта на цифровизацията и екологичния преход, да завършат железопътните и пътните си връзки, да свържат газовите и електрическите си мрежи и да създадат възможности за частния сектор и гражданското общество да участват в съвместни публично-частни партньорства.
Това са част от изводите от проведена в Центъра за изследване на демокрацията в София кръгла маса на тема „Насърчаване на конструктивния капитал в България и Северна Македония„. С цел да се обсъдят възможностите за повишаване на свързаността чрез инвестиции между двете страни събитието събра външните министри на Република България, Николай Милков, и Република Северна Македония, Бояр Османи. В дискусията взеха участие представители на двете най-големи парламентарно представените
политически сили в страната, Делян Добрев и Даниел Лорер, както и представители на дипломатическите мисии на страните от Европейския съюз и САЩ.
По време на дискусията Центърът за изследване на демокрацията представи своя публикация с конкретни препоръки и финансови възможности за подобряване на благосъстоянието в двете страни чрез привличане на конструктивен капитал от ЕС и САЩ. Според авторите, след френското предложение за разрешаване на оставащите различия между двете страни е време правителствата на София и Скопие да дадат приоритет на съвместна програма за инвестиции и растеж. Рамките на ЕС и НАТО предоставят достатъчно ресурси за изпълнението на такава програма. До 2027 г. България трябва да получи най-големия пакет от инвестиции в публичния сектор в своята история, докато Северна Македония може да се възползва от значително увеличение на финансирането от ЕС и САЩ. В тази връзка и пред вид доброто финансово състояние на България, страната може да предвиди създаването на общ фонд за енергийно, инфраструктурно и иновационно развитие между двете страни на стойност 1 млрд. евро, като привлече към него и донори от други страни – членки на ЕС. България би могла съществено да увеличи официалната си помощ за Република Северна Македония и да я насочи към общи проекти на бизнеса и гражданското общество от двете страни на границата. От своя страна, властите в Скопие следва да приоритизират коридорите Изток-Запад и на развитието на граничните райони.
В обръщението си министър Милков подчерта, че визитата на министър Османи в България е навременна да подкрепи желанието на двете страни за конструктивен диалог и да осигури положителни условия за развитие на бизнеса. Министър Милков подчерта, че България е готова да предостави техническа експертиза и помощ за ускоряване на процеса на присъединяване на Република Северна Македония към ЕС, така както други държави членки са помагали и помагат на България в нейната интеграция. От своя страна, министър Османи отбеляза, че двете държави трябва да заложат като приоритет визията да бъдат най-близки партньори в региона и да осигурят сътрудничеството и разбирателството на гражданите от двете страни на границата. Министър Османи покани гостите на събитието да посетят бизнес форум в Скопие през декември, който ще бъде съорганизиран с българската страна, за да отбележат постигането на историческия праг от 1 млрд. евро общи инвестиции.
Според препоръките на Центъра за изследване на демокрацията, чрез подходящи инструменти, наличните значителни публични ресурси могат да се използват, за да привлекат поне три пъти повече конструктивен капитал от частния сектор, т.е. инвестиции, които са прозрачни, отчетни и пазарно ориентирани.
* * *
Мисията на Центъра за изследване на демокрацията е „изграждането на мостове между науката и политиката“. Центърът е независим, интердисциплинарен аналитичен институт, който съчетава широк спектър от знания, умения и възможности. Работата му в редица обществено-икономически области е свързана с изследвания, анализи и препоръки за подобряване на националните и
европейските политики. За повече информация посетете https://csd.bg/bg/.
news.modal.header
news.modal.text