site.btaЗаместник-министър Георгиев участва в заседанието на Съвет „Общи въпроси“ на ЕС
Съветът „Общи въпроси“ на ЕС заседава днес в Люксембург. В дневния ред на заседанието беше обмяна на мнения по проекта на заключения за предстоящия на 23 и 24 юни т.г. Европейски съвет. Проектът на заключения включва темите „По-широка Европа“, Украйна, кандидатурите на Украйна, Грузия и Република Молдова за членство в ЕС, Западните Балкани, икономически въпроси и последващите действия след Конференцията за бъдещето на Европа. Френското председателство на Съвета на ЕС предложи създаването на Европейска политическа общност, която да отговори на спешните геополитически потребности, в следствие от руската агресия срещу Украйна. Бъдещата общност ще бъде отворена към всички европейски държави, споделящи общи демократични ценности. „Ние виждаме в тази инициатива възможност за приобщаване на европейските държави, които споделят общи ценности и принципи, към постигането на стабилност, запазването на мира и просперитета на континента. В същото време една Европейска политическа общност не може да замества политиката на разширяване на ЕС“, отбеляза в своето изказване по темата българският заместник-министър на външните работи. В частта за Украйна министрите потвърдиха подкрепата си за отпускане на финансова помощ в отговор на неотложните нужди на Украйна, както и за възстановяването на страната след конфликта.
„България благодари за усилията на Френското председателство за отразяване на приоритетните за България елементи в проекта на Преговорна рамка за Северна Македония. Последователно се придържаме към позицията, че са необходими надеждни гаранции за спазване на Договора за добросъседство и приятелство между двете държави. Гарантирането правата на българите, в т. ч. посредством включването им в конституцията на Северна Македония, представлява условие за започване на преговори за членство“, заяви заместник-министър Васил Георгиев. Той наложи парламентарна резерва по текста във връзка с необходимостта от произнасяне на българския парламент по предложението на ротационното председателство на Съвета. България подкрепя предоставянето на статут на страна кандидат на Босна и Херцеговина при изпълнение на условията за това и постигането на визова либерализация за Косово.
Министрите постигнаха съгласие за предоставянето на статут на кандидати за членство в ЕС на Украйна и Република Молдова. „България подкрепя европейската перспектива за трите държави и предоставяне на статут на кандидати за членство в ЕС на Украйна и Република Молдова. В същото време всяка страна следва да спазва установените процедури и да бъде оценявана на принципа на собствените заслуги“, подчерта заместник-министър Васил Георгиев.
Съветът се спря на последващите стъпки след приключването на Конференцията за бъдещето на Европа, отношенията между ЕС и Обединеното кралство, Европейския семестър и проекта на Регламент относно прозрачността и таргетирането на политическото рекламиране.
news.modal.header
news.modal.text