site.btaДекларация
ДЕКЛАРАЦИЯ
На днешното заседание на МС е предвидена точка за приемане на Национален план за въвеждане на еврото в Република България. Преди двадесет дни тази тема бе повдигната и всички парламентарни групи бяха много загрижени за необходимостта от въвеждането на еврото. Странно е, че нито в Комисията по Бюджет и финанси, нито в парламентарната зала, този план бе представен, така както беше представен на няколко пъти Националния плана за възстановяване и устойчивост. Да разбираме ли, ние народните представители, че Националния план за въвеждане на еврото е много по-несъществен за правителството, щом се избягва неговото професионално, а и широко обсъждане в НС. Изключително странно и подозрително е мълчанието и на групата на Възраждане, след като толкова възторжено защитаваха от тази трибуна тезите си за Еврозоната. Надявам се да не търсим обясненията за тяхното безмълвие в едно гласуване преди 20 дни.
Важно е да се отбележи, че интегрирането на страната ни в Еврозоната е политически и икономически проект, който зависи от правителството, както и доколкото е необходима законодателна подкрепа от парламента. Но това съвсем не означава, че парламента не трябва да бъде информиран за подробностите и процесите по така предложения Национален план за въвеждане на еврото.
Надявам се, че коалиционните партньори не са забравили и няма да е необходимо да им напомням, че за всички тях един от приоритетите им е приемането на еврото след „мащабна разяснителна кампания“, така както е записано и в коалиционно споразумение. И още нещо, в същото това споразумение за коалиционно управление се предвижда да се изготви анализ на ползите и негативите от въвеждането на еврото. Към днешна дата, до колкото ни е известно, такъв анализ не е входиран в НС. А такъв анализ би трябвало да е наличен, тъй като процесът на подготовка за членството на РБ в Еврозоната е стартирал отдавна. Например, влизането на лева в Механизма на обменните курсове II и присъединяването към Банковия съюз чрез тясното сътрудничество с Европейската централна банка по линия на надзора над част от банковата система в страната.
Ето защо:
- като имаме предвид необходимостта от задълбочена професионална дискусия за въвеждане на еврото в България;
- като обсъдим ползите от приемането на еврото в България, които е необходимо да надхвърлят разходите;
- като се убедим, че приемането на еврото елиминира валутния риск за гражданите, корпорациите и правителството и курса евро лев бъде задължително фиксиран на 1.95583;
- като отчетем влиянието на вътрешна и външна среда, както и възможността ефект от шока върху инфлацията да стане постоянен;
- като се запознаем с евентуална възможност от разширяване на обхвата на критериите за членство в Еврозоната;
- и не на последно място, като вземем под внимание необходимостта гаранции, че с влизането в Еврозоната, респективно приемането на еврото в България ще увеличи устойчивостта на стопанската дейност в страната в случай на сериозни икономически сътресения, ние от ИТН бихме искали да обсъдим в НС заедно с всички народни представители Националния план за въвеждане на еврото в България.
news.modal.header
news.modal.text