site.btaСъвместно учение на съставните части на Единната спасителна система се проведе днес край Пловдив
Сред поставените цели на практическото занятие, проведено днес, бяха възможностите за повишаване ефективността на ЕСС чрез подобряване на взаимодействията, координацията и общото управление на звената и екипите в тях; проверка на степента на подготовка на ръководителите и състава за обмен на информация, оценка на обстановката и вземане на решения; анализ на готовността за справяне с криза. Участие в учението взеха съставните части на Единната спасителна система /ЕСС/ за действия при спасяване на хора, ограничаване и ликвидиране на последиците при възникване на тежки пътнотранспортни инциденти. Тренировъчният сценарий се разигра на кариерата край пловдивското село Белащица с участието на сили на МВР от службите на ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“ и на полицията, екипи от Центровете за спешна медицинска помощ към Министерството на здравеопазването и от Агенция „Пътна инфраструктура” на Министерството на транспорта.
Действията се проведоха под наблюдението на директора на дирекция „Оперативни дейности” към ГДПБЗН ст. комисар Красимир Шотаров и служители от регионалните дирекции на пожарната от цялата страна. Събитието бе уважено от заместник-областният управител на област Пловдив Николай Василев, а сред зрителите бяха и студенти от катедра „Политически науки и национална сигурност” в Пловдивски университет „Паисий Хилендарски”.
Екипите действаха по предварителен сценарий: Вследствие на дъжд, предизвикал обилно снеготопене и проникване на вода в почвата, между Кричим и Девин се свлича голямо количество скална маса и блокира изцяло пътното платно. Участъкът се намира край язовир „Кричим”, в планинска местност с пресечени скални склонове с наклон над 100 % и дълбоки пропасти, които завършват с пълноводна река. За инцидента около 20 ч. очевидци подават множество сигнали на Единния европейски номер за спешни повиквания 112, като съобщават за затрупани автомобили с хора. Постъпилата информация се потвърждава и от пътуващи от другата страна на срутището, но поради тъмнината, непроходимостта на района и продължаващото падане на камъни не може да се определи мащаба на бедствието.
Веднага след получаване на сигналите на тел. 112, към мястото на инцидента бяха насочени екипи на регионалните дирекции „ПБЗН” и областните дирекции на МВР в Пловдив и Смолян, линейки от центровете за „Спешна медицинска помощ” в двата града и специализирана техника от Областно пътно управление. Пристигналите първи на местопроизшествието сили установиха, че падналата скална маса е причинила ПТП между два автомобила, в които има пострадали. Същевременно бе изяснено, че ситуацията допълнително е усложнена, тъй като на пътното платно е разпръснато неизвестно вещество, превозвано в едната от колите. Последваха действия, ръководени и координирани от оперативен щаб, позициониран в мобилен комуникационен център в близост. Обменът на информация между всички звена и институции протече в реално време и сигналите се подаваха веднага, в зависимост от развитието на ситуацията. В рамките на операцията бяха взети съответните решения за отцепване и обезопасяване на района и създаване на временна организация на движение; за изискване на допълнителни сили и средства от съставните части на ЕСС; за спасяване на пострадалите от автомобилите и пренасяне на единия от тях с носилка; за идентифициране и обезопасяване на разпиляното вещество; за разузнаване и обезопасяване на свлачището; за обрушване на ската и разчистване на пътното платно от падналата скална маса, както и за подаване на необходимата информация до медиите.
news.modal.header
news.modal.text