site.bta България има желанието да открие дипломатическо представителство в Оман, каза министър Георг Георгиев


Налице е политическа воля за допълнително задълбочаване на дипломатическите и политически контакти, надяваме се и ще работим в посока на това както в София, така и в Маскат да бъдат открити посолства. Искам да изразя още веднъж, че България има желанието да открие дипломатическо представителство в Оман. Това каза министърът на външните работи Георг Георгиев в изявление пред журналисти след среща със Саид Бадр бин Хамад бин Хамуд Албусайди, министър на външните работи на Султаната Оман, който е на официално посещение в България - първото в историята на двустранните отношения. Надяваме се това да се случи и от страна на Султаната Оман в София. Смятаме, че това ще придаде допълнителна видимост и дълбочина на нашите взаимоотношения, вследствие на което ще бъдат идентифицирани и още много други сфери, в които можем да разгърнем полезно сътрудничество. Със сигурност това е историческо начало на по-задълбочени и плодотворни двустранни отношения от една страна, но и в отношенията на ЕС и Съвета за сътрудничество на държавите от Залива, в този по-широк мащаб, каза още министър Георгиев.
Българският външен министър приветства с добре дошъл министър Албусайди, който е в страната ни в исторически ден, ден, който бележи ново начало в двустранните ни отношения, от една страна, защото това е първата визита на омански външен министър от установяването на дипломатическите отношения, и от друга, защото имаме възможността лично да изкажем своята и на всички българи благодарност за това, което Султанатът Оман направи за нашите двама български моряци. Помощта, разбирането и съдействието, което получихме от правителството, е от изключителна важност от гледна точка не само на това, че нашите двама моряци от екипажа на кораба Galaxy Leader капитан Любомир Чанев и помощник-капитан Данаил Веселинов се върнаха в България, но и защото в продължение на година и половина получихме топло отношение и спокойствие за това, че животът им ще бъде съхранен и те ще се върнат в родината си, заяви Георгиев.
В тези крехки времена на световна нестабилност и конфликти едновременно в Украйна вследствие на руската агресия, но и в района на Близкия изток, е важно, че ние успяваме да градим мостове, да инвестираме в инициативи за мир и стабилност, инициативи, които още повече сближават държавите, защото между България и Оман има много сходства, допълни той. Така както България е държава с балансирана външна политика, държава, която се стреми да допринася за регионалната сигурност, същото прави и Оман в региона на Залива и на целия Близък изток.
Високо оценяваме усилията, които Султанатът полага затова да се установи продължителен и траен мир в региона. Мир, който да способства за икономическото развитие, за добрите търговски взаимоотношения, за развитието на контакти от всестранен интерес. С моя колега Албусайди коментирахме, че сферите, в които България и Оман ще работят в бъдеще, са много. След като тази година стартираме с двустранните политически консултации между двете външни министерства, които се надяваме да имат резултат в създаването на пътна карта, очертахме и много сфери на взаимодействие – енергетика, търговско-икономически, образование, изкуствен интелект, високи технологии, отбрана, сигурност на енергийните доставки, отбранителната индустрия и промишленост – теми, върху които можем да градим взаимоотношения и благодарение на вече започналата двустранна правна база след подписването на меморандума за сътрудничество и разбирателство между министерствата на енергетиката на двете страни, каза още Георг Георгиев.
/МК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина