site.btaНад 300 000 пациенти са приемали медикаменти за щитовидната жлеза, показват данни за 2024 г.


Данни от фармацевтичния пазар сочат, че през 2024 г. 334 287 пациенти в България са приемали медикаменти за щитовидната жлеза. Това представлява 6,4% от населението на страната, съобщи проф. д-р Русанка Ковачева, ендокринологът и председател на Българското сдружение „Тиреоидея и Паратиреоидея“.
Тя каза, че 282 468 (5,4%) са с медикаменти за хипотиреоидизъм и обясни, че честотата нараства с 8,1% спрямо 2023 година. Лекарства за хипертиреоидизъм приемат 51 818 човека (1%), като отново има нарастване с 6,9% спрямо 2023 година. Информацията беше изнесена по време на пресконференция по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза под наслов „Липсващият елемент“.
Заболяванията на щитовидната жлеза влияят на целия организъм и могат да засегнат други органи, казаха експертите. Функционирането на щитовидната жлеза е особено важно за бременността, подчертаха специалистите. Щитовидната жлеза влияе върху узряването на половите клетки при жената и мъжа, оплождането, имплантирането на ембриона и формирането на плацентата, посочи проф. Ковачева.
Болестите на щитовидната жлеза като цяло засягат повече жените, обясниха експертите. Често срещано заболяване са възлите на щитовидната жлеза, които засягат между 24 до 25% от българското население. В младата възраст честотата е по-ниска, но с напредването на възрастта този проблем е по-срещан, каза също проф. Ковачева.
Щитовидната жлеза е малък, но важен орган за всеки етап от нашия живот, коментира доц. д-р Александър Шинков. На първо място тя е критична за развитието на централната нервна система, подчерта той. Специалистът подчерта, че йодният дефицит е сред причините за дефект в развитието на индивида. Нещо, на което доц. Шинков обърна внимание, беше това, че на бебетата у нас задължително се прави скрининг за вроден хипотиреоидизъм. При наличие на проблем, се включва лечение и това осигурява пълноценно развитие на детето, обясни специалистът. Състоянието на сърдечносъдовата система, обмяната на въглехидрати, мазнини и белтъци в клетките, тонусът на вътрешните органи, работата на периферните съдове също зависят от щитовидната жлеза, каза също Шинков.
Доц. д-р Боян Нончев обърна внимание на нуждата от профилактика, като посочи, че причините за появата на щитовидните възли не са напълно изяснени. Широко се обсъждат фактори като генетични детерминанти, йоден дефицит, автоимунни заболявания на щитовидната жлеза, каза той. Йонизиращата радиация е важен рисков фактор, особено в детска възраст, за появата на злокачествени възли.
Повече данни за заболяванията на щитовидната жлеза и информация за профилактика и възможности за безплатни прегледи има в безплатното мобилно приложение „ЗaЩито“, каза Мария Силяновска, председател на сдружение ВИОМ. Приложението съдържа тестове за самооценка на риска от наличие на заболявания на щитовидната жлеза; медицинска информация на достъпен език; данни за специалисти, клиники и др.
/АБ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина