site.btaДо края на септември се очаква в Плевен да започне обучението на първите курсисти парамедици


До края на септември се очаква в Плевен да започне обучението на първите курсисти парамедици. Това съобщиха по време на демонстрации в Профилираната гимназия с преподаване на чужди езици (ПГПЧЕ) „Димитър Димов“ в града общинският съветник Ивайло Петров, парамедикът Георги Борисов и спешният медик Веселина Кехайова.
Първоначалният прием ще бъде минимум на 15 кандидати за професията. Те трябва да имат завършено средно образование, шофьорска книжка и да са здрави физически. Обучението ще бъде в една от плевенските болници, където ще бъдат и практическите занимания на бъдещите парамедици. То е редовна форма, с продължителност една година – 960 учебни часа.
Завършилите курса ще получат свидетелство за професионална квалификация „Парамедик“ - трета степен, с международна валидност. Центърът за професионално обучение „Прогрес и знание”, чиито специалисти ще извършват обучението, е лицензиран от Националната агенция за професионално обучение и образование. Квалифицираните парамедици ще имат възможността да започнат работа в болнично заведение, детска градина, детска ясла или училище. Ще получат и права за обезпечаване на спортни събития.
Община Плевен изрази готовност да бъде партньор в организацията и логистиката на курс по професията „парамедик“. Това стана на работна среща при заместник-кмета с ресор „Хуманитарни дейности“ Елина Димитрова. В срещата се включиха директорът на Дирекция „Бюро по труда“ - Плевен, Валентина Георгиева, общинският съветник Ивайло Петров, представители на Центъра за професионално обучение (ЦПО) „Прогрес и знание“ – София, началникът на отдел „Здравеопазване и социални дейности“ в местната администрация д-р Ваньо Данов.
Демонстрацията пред ученици от 11-и и 12- клас в ПГПЧЕ направиха Георги Борисов, Веселина Кехайова и Ивайло Петров. Борисов е национален координатор и член на управителния съвет на Съюза на парамедиците в България. Парамедик е от осем години. Работи в Спешна помощ. Лицензиран е в САЩ за напреднали техники за справяне с травматични пациенти в доболничната обстановка. Веселина Кехайова е спешен медик от 35 години. Ивайло Петров е собственик на линейка.
Те показаха на младежите основите на оказване на първа помощ на пострадали. Запознаха ги с оборудването и работата в линейка, сваляне и качване на носилка, поставяне на пациент в превозното средство. Разясниха как се правят основните изследвания и кардиограма, как се измерват кръвно налягане и пулс. Показаха на учениците как с елементарни техники и движения да се окаже адекватна първа помощ на пациента или пострадалия.
Обучаващите запознаха учениците с професията парамедик – откога я има в България, естеството на неговата работа в Спешна помощ, Спешно отделение и други звена, където се грижи за възрастни или хора с увреждания. Разказаха им как протича обучението за тази професия и каква е методиката. „Важно е парамедиците и всички, които са на първа линия, да бъдат добре подготвени, защото тук се борави с човешки животи“, каза Кехайова.
Специалистите добавиха, че тази професия навлиза все повече в България. Има голямо търсене и голям недостиг на такива кадри.
/АБ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина