site.btaОБНОВЕНА За нулева толерантност към домашното насилие се обяви вицепремиерът Атанас Зафиров
За нулева толерантност към домашното насилие се обяви вицепремиерът и лидер на БСП Атанас Зафиров по време на дискусията "Погледни отвъд страха: Заедно срещу насилието“, организирана от "Политическо движение Социалдемократи", коалиционен партньор в "БСП – Обединена левица“.
По думите на Зафиров, институциите, заедно с неправителствения сектор, политическите партии, трябва да търсят съвместни устойчиви решения, тъй като проблемът не може да бъде решен с палиативни мерки. Домашното насилие не е само личен проблем, това е белег на едно болно общество, което трябва да се лекува и, когато говорим какво да е основното лекарство, трябва да е нулева толерантност, заяви вицепремиерът. Той цитира данни на ООН, според които на всеки 10 минути по света една жена бива убита.
Главна дирекция "Национална полиция“ в отчета за март регистрира 284 престъпления в условията на домашно насилие, като близо 200 от тях са завършили с различни телесни повреди, посочи още Атанас Зафиров. По думите му Софийската районна прокуратура отчита ръст на преписките и досъдебните производства по случаи на домашно насилие - от 1723 през 2023 г. до 2063 през 2024 година.
Зад всяко число, статистика, стои реална история, реален човек, отбеляза вицепремиерът. По думите на Зафиров, цяло едно поколение у нас расте сред това насилие, започва да свиква и да го приема за нещо нормално, както в семейството, така и в училището.
За да има превенция, трябва да има диалог, информираност на обществото, смята вицепремиерът. Затова, според него, е много важно да стимулираме жертвите на домашно насилие да подават сигнали и в същото време да ги предпазим от последствията за тях. За да се преодолее срамът, страхът на жертвата, трябва да бъде търсена адекватна помощ, разговор с юристи, психолози и експерти, добави вицепремиерът.
Ключов въпрос, върху който също акцентира Зафиров, са наказанията за насилниците, но и работата с тях. Вицепремиерът припомни, че има програми, насочени към тях, важни са и законодателните решения. БСП предложи законопроект в тази посока, но той беше отхвърлен, припомни лидерът на социалистите.
Той отбеляза също, че само в половината административни области има кризисни центрове за жертви на домашно насилие, което означа, че не се осигуряват равни възможности за закрила на жертвите на домашно насилие.
Националната гореща телефонна линия за пострадали от насилие ще е 11 60 16, информира Зафиров. Като вицепремиер активирах работата по системата, така че до 14 месеца да бъде изградена и пусната в действие, каза той.
По думите му, над 50 хиляди сигнала за домашно насилие са подадени през миналата година. Като най-засегнати райони той посочи София-град, Варна, Стара Загора, Сливен, Пазарджик, Пловдив. Шейсет и осем процента от жертвите са жени, 25% - деца, 5252 заповеди за защита има издадени за миналата година, което е ръст с над 20% в сравнение с 2023 година.
Според лидера на АБВ и бивш вътрешен министър Румен Петков проблемът е, че не се търси превенция с всички инструменти, които имаме. Колко прокурори отказаха да разследват случая с Дебора, колко дознатели, попита той. По думите му, прокуратурата и МВР са поставени под голям медиен натиск.
Петков смята, че в разговора за насилието трябва да бъдат включени кметове, а образователното министерство поне веднъж на три месеца да прави срещи с родители, в които да се обсъждат тези теми. Когато сме горди, че имаме 10 кампании, но престъпността се е увеличила, значи нещата не са наред, добави председателят на АБВ.
Въпреки разписаните в закона мерки, насилието нараства, а не намалява, коментира Елена Нонева, председател на "Политическо движение Социалдемократи", организатор на дискусията.
Пламенка Ангелова, участник в кръглата маса, смята, че коренът на проблема са патриархалните норми на обществото, господстващите нравствени норми за отношенията в семейната общност. Друга причина, по думите ѝ, са маргинализираните общности, където проблемите са наистина много. Тя отбеляза и ниския социално-икономически статус като предпоставка за насилие. Натрупаните негативни емоции влизат вкъщи, където насилникът проявява своите емоции, каза Ангелова. Друга причина е моделът на поведение. Децата, които са от семейства, в които има домашно насилие, могат да пренесат своята агресия в училище, знаем колко случаи на насилие има над ученици, възрастни хора - те нямат друг начин да се справят с проблемите си и просто повтарят този модел, добави тя.
/АБ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина