site.btaУчилищата и образователните институции в област Хасково имат възможност да повишат качеството на образованието с европейските средства, каза Силвия Касабова, началник на РУО- Хасково


Благодарение на възможността да се инвестират европейски средства в образованието училищата и образователните институции на територията на област Хасково имат възможност да развият и да подобрят своето обучение. Това каза Силвия Касабова - началник на Регионално управление на образованието - Хасково, по време на конференцията „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ в пресклуба на БТА в града. Форумът се организира от Българската телеграфна агенция (БТА) по проект с подкрепата на Европейската комисия.
Тя подчерта, че това дава възможност образованието да бъде с по-високо качество и децата и работещите в тези образователни институции да получат различни възможности.
Касабова припомни, че училищата на територията на областта отдавна работят по програма „Образование“. „Тази програма подкрепя ефективното прилагане на компетентностния подход на дигитализацията и трансформацията на училищното образование и в това число и професионалното образование и обучение. Чрез дейностите, които училищата и детските градини успяват да изпълняват по различни проекти, които са част от програмата, могат да се подкрепят ученици с таланти“, каза експертът. По думите на Касабова програмата дава подкрепа и на деца в малки населени места и сегрегирани райони.
Началникът на РУО обясни, че в момента на територията на област Хасково се изпълняват няколко проекта в образователните институции. Първият от тях е „Модернизиране на професионалното образование и обучение“. Той се извършва в девет професионални гимназии и седем средни училища с професионални паралелки. „Основната цел на този проект е адаптиране на образованието към динамиката на пазара на труда и развиване на уменията на учениците за настоящите и бъдещите професии“, каза Касабова.
Вторият проект, който се изпълнява на територията на област Хасково, е „Успех за теб“. „Основната му цел е насърчаване и разгръщане на потенциала за личностно развитие на учениците за тяхното трайно приобщаване в училищното образование и подобряване на образователните им резултати“, посочи Касабова. Тя обясни, че „този проект е по посока на стимулиране на творческите изяви на учениците, тяхната мотивация и най-вече на приобщаването им към образование“. От думите ѝ стана известно, че с изпълнението на дейностите по проекта за образователните институции бяха осигурени допълнителни педагогически и непедагогически специалисти за осигуряване на обща и допълнителна подкрепа за личностно развитие.
В област Хасково се работи и по проект "Силен старт". Той в по-голяма степен обхваща детските градини на територията на областта. По него те имаха възможност да назначат допълнителни педагогически специалисти и с финансовия ресурс, който им беше осигурен, това им даде големи възможности, каза експертът.
Началникът на РУО допълни, че другата голяма инвестиция, която се извършва и тече на територията на областта, е по Националната програма „Изграждане на училищна STEM среда“. От думите ѝ стана ясно, че от 2020 година до момента са изградени STEM центрове в 11 училища. „В момента в 61 училища процедурата е започнала и дейностите са на различни етапи“, каза още Касабова.
/ВД/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина