site.btaПатриарх Даниил ще отслужи Златоустова литургия за празника Възкресение Христово в катедралата "Св. Александър Невски"


Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил ще отслужи полунощница с утреня и Златоустова литургия за празника Възкресение Христово - Пасха, които започват от 23:30 ч. в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" днес, на Велика събота. Това съобщиха от пресслужбата на Българската православна църква - Българска патриаршия (БПЦ-БП).
Ще има и лития до Синодалната палата, откъдето ще бъде взет Благодатният огън и ще бъде пренесен до патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски". След това патриархът и духовниците ще се отправят от олтара на катедралата до сцена пред храма, където ще бъде прочетено евангелското четиво, което разказва за Христовото Възкресение. След изпяването на песнопението "Христос воскресе" българският патриарх Даниил ще прочете патриаршеското и синодално пасхално послание. След това богослужението ще продължи, като в лития духовниците отново ще влязат в катедралата.
Велика събота
На Велика събота църквата възпоменава телесното погребение на Иисуса Христа и слизането Му в ада. По обичая на юдеите Йосиф и Никодим снели пречистото тяло Господне от кръста, обвили го в бял плат и го положили в нов каменен гроб в Йосифовата градина, която се намирала недалече от Голгота. Първосвещениците и фарисеите знаели, че Иисус Христос е предрекъл възкресението Си. Не вярвайки на предсказаното, а и страхувайки се да не би апостолите да откраднат Тялото на Иисуса, измолили от Пилат военна стража. Поставили стражата до гроба, а самия гроб запечатали (Мат. 27:57-66; Йоан. 19:39-42).
Църквата прославя Велика събота като "най-благословения седми ден". Защото това е денят, когато Словото Божие лежи в гроба като мъртъв човек, но в същото време спасява света и отваря гробовете. Положен вече в гроба, душата на Иисуса е в ада, за да разкъса оковите му и да отвори отново за нас райските двери. Това ще се случи на другия ден - Великден, поясняват от БПЦ.
Богослужението на Велика събота
Службата на Велика събота принадлежи вече към Пасхалната неделя. Вечернята на Велика събота се служи заедно с литургията на св. Василий Велики. Свещенослужителите сменят тъмните си великопостни одежди с бели пасхални. Сменя се и завесата на Царските двери, покровците на престола, жертвеника, аналоите и т.н.
Тези промени и преобличания символизират триумфа на Христос над греха, дявола и смъртта. Богослуженията на Велика събота са най-високата точка в православната литургическа традиция. В древната църква богослужението, което днес се извършва на Велика събота сутринта, е било свързано с кръщаването на новопросветените християни, припомнят от БПЦ.
/ХТ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина