site.btaРаботодатели считат, че хората с увреждания са изключително мотивирани, сочи представено в парламента проучване


Работниците и служителите с увреждания са изключително мотивирани да вършат работата си добре, за да бъдат конкурентни на останалите работници. Това са част от причините, посочени от работодатели за наемането на хора в неравностойно положение, сочи проучване на Библиотечно-информационния и изследователски парламентарен център, представено на заседание на Комисията по труда и социалната политика в парламента. Изследването е проведено през есента на 2024 г. То е обхванало 443 хора с увреждания и 418 работодатели с наети лица с увреждания и без наети лица с увреждания. Направени са анкети в няколко града.
Изплащаните от държавата законово регламентирани преференции и субсидии е една от причините за наемането на служители с увреждания, но не е най-важната, отчита изследването. Работодателите посочват като плюс това, че текучеството при хората с увреждания е по-малко, отколкото сред останалите работници.
Като предизвикателства за наемането на хора с увреждания са посочени липсата на подходящи съоръжения, както и недостатъчната координация между институциите на национално и местно ниво по този въпрос. Очертава се необходимост от допълнителен ресурс за справяне с изискванията на институциите във връзка с работата по програми и предвидените законодателни мерки.
Хората с увреждания изразяват одобрение към дейността на Агенцията по заетостта и на дирекциите „Бюро по труда“ и предпочитат да търсят работа чрез посредничеството им. Те оценяват положително работата, която извършват, позицията, която заемат, както и отношението на своите работодатели и колеги. Мнозинството от анкетираните хора с увреждания се чувстват удовлетворени от отношението на ръководителите и колегите си, пише в анализа.
Най-често наемат хора с увреждания в микрофирми с до девет души персонал (43%), както и в малки предприятия (31%). Средните по големина фирми или организации (19%) са следващите в тази целева група. Най-малък е делът на обхванатите в извадката мениджъри от предприятия или държавни институции с персонал над 250 души – 8%, сочи проучването.
В България според данни на Националния статистически институт към 7 септември 2021 г. призната трайно намалена работоспособност или степен на увреждане имат 654 547 души, като от тях 632 299 са на възраст 16 и повече навършени години, пише в доклада. Отбелязано е още, че в Европейския съюз броят на хората с увреждания е около 100 милиона души. Само половината от хората с увреждания са заети на първичния пазар на труда, докато при хората без увреждания този дял възлиза на 75%.
На свое заседание социалната комисия прие на първо четене промени в Закона за закрила на детето, предложени от „Има такъв народ“ (ИТН). Законопроектът има една единствена цел и тя е превантивна, каза Цветан Предов от парламентарната група на ИТН. Част от предложенията предвиждат забрана на употребата от деца на алкохолни напитки, тютюневи изделия, изделия за пушене, различни от тютюневи изделия, на диазотен оксид (райски газ), пише в мотивите към законопроекта. С друга част се предлага да се забрани представянето пред деца на беседи със съдържание, което не съответства на разбирането за пол на физическите лица като биологична категория, представянето или рекламата на половата идентичност като алтернатива на биологичния пол, прилагането, представянето или рекламата на медицински дейности с методи или технологии за промяна на биологичния пол, е допълнено в мотивите. Членове на комисията посочиха, че законопроектът има нужда от прецизиране на текстовете.
/РИ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина