site.btaЗа 18 години над половин милион лица са проверени от комисията за принадлежност към Държавна сигурност
За 18 години над 508 хиляди лица са проверени за принадлежност към Държавна сигурност от Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност (ДС) и разузнавателните служби на Българската народна армия. Това каза в националния пресклуб на БТА Евтим Костадинов, председател на комисията, по повод 18 години от създаването на комисията. За този период комисията е установила принадлежност към ДС за над 21 хиляди лица, като над 16 хиляди са обявени. За починали лица не се обявява принадлежност към ДС, обясни той несъответствието между установени и обявени лица.
С голям консенсус 40-ото Народно събрание прие през 2006 г. Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия, припомни Костадинов. През април 2007 г. отчетохме, че започваме с нулево доверие на обществото, нулева материална база, нулево съдържание на архивни документи и огромното желание на членовете на комисията да започнем работа и да постигнем резултати. През 2007 г. започнахме да работим с много нисък бюджет, допълни той.
В периода 2008-2010 г. работехме усилено и успяхме да изграждаме материалната база, да приемаме архивни документи, да извършваме проверки за принадлежност, създадохме и читалня, за да може и гражданите да имат достъп до архивни документи, добави Костадинов. По думите му към 2025 г. в комисията има над милион и половина архивни дела, над 2,5 млн. карти и картони, филмови документи, документи на електронен носител, филмови материали и др.
Костадинов посочи още, че комисията е работила със 17 правителства, от които осем редовни и девет служебни правителства, както и с трима президенти. Той изрази признателност към президента Росен Плевнелиев, който успял да възпре опитите на службите да оказват натиск върху комисията и разпоредил до края на 2013 г. всички архиви да бъдат предоставени на комисията. Комисията е имала най-добро сътрудничество с омбудсмана Гиньо Ганев.
Комисията успя да навърши 18-годишна възраст и поставям оценка „много добър“, но има определени обстоятелства и факти, които не позволиха да достигнем до максималната оценка по шестобалната оценка, добави Костадинов.
Ние сме доста по-различни от останалите комисии, каза Екатерина Бончева, член на комисията, по повод ситуацията с изборите на председатели на регулаторите. По думите ѝ комисията не работи в хипотезата на мандатност.
Не всичко от архивите е унищожено в годините назад, допълни тя. През 2016 г. е прието допълнение в закона, според което ДАНС изисква от комисията информация за лицата, които кандидатстват за работа в тази агенция. Нямаме обратна връзка, но разчитаме на тяхната съвест, допълни тя. По думите на Бончева остава голям проблем отказът на Българската православна църква да предостави каквито и да било списъци на лицата, които трябва да бъдат проверени – хората в манастирите, висшият клир, църковните настоятелства. От комисията са изпратили 12 писма до БПЦ, но не са получили отговор.
Когато ни се даде възможност да надникнем в прехода след 1990 г. и да установим кредитните милионери и приватизацията, ни се позволи да се открие много сериозна страница от историята ни, която изисква много задълбочаване, каза Борис Михайлов, член на комисията. Така можем да разберем какво се случи в тези тъмни години, а ние продължаваме да обявяваме лица, които са участвали в приватизацията и се оказа, че те са изключително много, каза още той.
Комисията ни участва в проект „Отключени гласове“, в рамките на който в различни градове пред гимназисти представяхме български и германски филми и имаше доста интересни дискусии, но стигнахме до извода, че учениците почти нищо не знаят за тази част от историята ни, каза Иванка Жекова, член на Комисията.
Нашата комисия е единствената, която два пъти се отчита пред Народното събрание, каза Мариана Даракчиева, секретар на комисията и допълни, че докладът за работата ѝ е публикуван на сайта на комисията, допълни тя.
/МК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина