site.btaМузеят на родопския карст в Чепеларе отчита 20 % ръст на туристите след обновяване на сградата по европейски проект


В Музея на родопския карст в Чепеларе се забелязва трайна тенденция на увеличение на туристите с около 20 % годишно, след извършения основен ремонт на сградата и обновяване на експозиционните помещения в рамките на европейски проект. Това заяви пред БТА Марин Господинов, директор на музея. Той добави, че музеят е с по-модерна визия след спасителния ремонт, извършен по проект по Програмата за трансгранично сътрудничество ИНТЕРРЕГ V-A Гърция – България 2014-2020.
Музеят привлича все повече посетители след преобразяването по европейския проект. Над 11 000 туристи са посетили Музея на родопския карст през 2024 г., информира Господинов. По думите му с изпълнението на проекта е изцяло обновен единственият музей на пещерите в Югоизточна Европа. Финансирането за ремонта и създаването на нов облик на музейната сграда е по българо-гръцкия проект, с партньор Община Чепеларе, „Интегриран подход за развитие на културни и природни обекти в Чепеларе, България и Просочани, Гърция“.
Извършени са ремонтни дейности на всички помещения, изцяло са подменени ВиК, електрическата и отоплително-вентилационните инсталации, подови настилки, стенни облицовки и окачени тавани. Оборудвани са нови озвучителна и пожароизвестителна системи, изпълнени са мерки за енергийна ефективност. Обособени са мултимедийна зала и помещение за сувенири. Самата експозиция на музея е показана със съвременни визуални ефекти. Експозицията се обновява и обогатява всяка година, уточнява Господинов. Сред най-новите експонати са част от находките от проучванията на пещерното жилище край Чепеларе.
За продължаване на разкопките и осъществяване на плановете за социализация на пещерното обиталище „Чая“ край Чепеларе, музеят кандидатства с нов проект по програма ИНТЕРРЕГ. Плановете са да се продължи ремонтът на останалите помещения в музейната сграда - зала за презентации, методически кабинети, лаборатории, кабинети по геология, библиотека, фондохранилища.
Основна част от посетителите в Музея на родопския карст в Чепеларе са организирани групи ученици от цялата страна, така че институцията изпълнява значима образователна дейност. През 2011 г. музеят бе домакин на международен научен форум с участието на водещи учени по палеонтология от цяла Европа, припомни директорът.
Благодарение на трансграничните проекти общините успяват както да затвърдят отношенията си с партньорите от Северна Гърция, така и да допринесат за развитието на туризма от двете страни на границата, да разширят сътрудничеството в сферата на здравеопазването, културното наследство, коментира за БТА Златка Николова, изпълнителен директор на Асоциацията на родопски общини.
/РН/
news.modal.header
news.modal.text