site.btaСтоличното предприятие за третиране на отпадъци премина успешно проверката от РИОСВ, съобщи зам.-кметът по екология Надежда Бобчева


Столичното предприятие за третиране на отпадъци (СПТО) премина успешно проверката от Регионална инспекция по околната среда и водите (РИОСВ). Това съобщи пред журналисти зам.-кметът по екология Надежда Бобчева. Тя добави, че проверката е завършила без никакви проблеми, констатирани на място, и със съвсем малко предписания.
Бобчева коментира и изказванията на МК "БСП за България", като посочи, че те са направили сензационно разкритие и то е, че в завода за отпадъци има отпадъци. Бобчева попита, ако общинските съветници наистина не са допускани в завода, как са успели да направят снимките, които показаха. Миналата седмица казахме, че има атака към завода и тя днес продължава от политическите групи в Общинския съвет, добави Бобчева.
Докато РИОСВ се използва като бухалка за завода за отпадъци, къде е Министерство на околната среда и водите (МОСВ) в борбата със незаконните сметища, попита Бобчева. Това не е ли показателно за цялата тази насочена атака, добави тя. Зам.-кметът посочи, че вместо МОСВ и институциите да започнат най-сетне да решават проблемите, за които отговарят, свързани с незаконните сметища, те са се фокусирали да саботират Столична община. И докато тези институции се използват за бухалка срещу управлението на София, те играят ролята и на чадър за онези, чиито интереси съвпадат с това на икономическото мнозинство в СОС, което е и официално в управляваща коалиция на България, заяви Бобчева.
Директорът на СПТО Николай Савов каза, че се твърди, че РДФ горивото не е качествено. За 2023 г. са изнесени 78 903 тона, от тях са върнати 1403 тона като некачествени, а от началото на 2025 г. вече са изнесени над 20 000 тона, като от тях са върнати 15 тона, отбеляза Савов, като добави, че цифрите говорят сами. Ако беше некачествен, нямаше да бъдат върнати само 15 тона, посочи още директорът на завода.
Савов смята, че един от големите проблеми на завода е липсата на складови площи. СПТО не е проектирано да има складови площи, добави директорът. Той посочи, че само за последните седмици са изнесени 3000 тона, което никога не се е случвало, а за вчерашния ден са 540 тона. Количеството РДФ, което се изнася, е рекордно от съществуването на завода, заяви Савов. Той каза още, че всички проблеми, които има в момента в завода, са наследени от лошата поддръжка и това, което се е случвало години наред в него.
/РН/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text