site.btaОБНОВЕНА България има ясна позиция в преговорите с Гърция относно водоподаването от р. Арда, каза премиерът Росен Желязков
![България има ясна позиция в преговорите с Гърция относно водоподаването от р. Арда, каза премиерът Росен Желязков](/upload/10680093/1000214085.jpg?l=1000)
![България има ясна позиция в преговорите с Гърция относно водоподаването от р. Арда, каза премиерът Росен Желязков](/upload/10680093/1000214085.jpg?l=1000&original=)
България има ясна преговорна позиция в преговорите с Гърция относно водоподаването от р. Арда, каза премиерът Росен Желязков по време на изслушване в парламента във връзка с намеренията след отправени искания от гръцка страна за сключване до края на май 2025 г. на дългосрочно търговско споразумение за осигуряването на регулирано водоподаване по река Арда за нуждите на земеделците в Северна Гърция.
Желязков не каза каква е българската позиция, защото е предмет на преговори с гръцката страна. Ще търсим временно решение в рамките на няколко месеца от тази година, за да имаме възможност да договорим едно цялостно споразумение, което надхвърля предмета на уреждане на конкретно поставените въпроси, добави премиерът.
Спогодбата за уреждане на висящите финансови въпроси и развитие на икономическото сътрудничество между Народна република България и Кралство Гърция от 1964 г. предвижда срок от 60 години за водоподаването от р. Арда. Репарационното задължение е изтекло на 9 юли 2024 г., обясни министър-председателят.
През 2024 г. българската страна е постигнала решение за подаване на вода от р. Арда до края на земеделския сезон чрез сключване на временно споразумение между Националната електрическа компания и региона на Източна Македония и Тракия в Гърция за извършването на регулирано водоподаване от 10 юли 2024 до 30 септември 2024 г., информира Желязков.
Със заповед от 6 октомври миналата година е създадена междуведомствена работна група, съставът на която е бил регулярно актуализиран, включително и от мен, каза той. Целта е изработване на позиция, отразяваща в най-голяма степен интересите на България, обясни Желязков.
На 5 февруари 2024 г. е проведена междуведомствена среща, на която представители на дирекция „Югоизточна Европа“ се запознават за първи път с изготвения проект на комплексно споразумение между България и Гърция, което включва три протокола – развитие на мултимодален транспортен коридор между двете държави, доставка на регулирани води от р. Арда за Гърция, сътрудничество между двете страни при наемане на площи и използване на съоръжения за обслужване в пристанище Александруполис, каза Росен Желязков.
Относно използването на водите на реката за нуждите на земеделските производители в Северна Гърция, Росен Желязков каза, че това е въпрос на двустранни отношения и ще се търси неговото срочно решение, за да има достатъчно време да се подготви сериозно взаимноизгодно споразумение.
Министър-председателят обясни, че водата по дефиниция е безплатна, но регулираното водоподаване се компенсира и тази компенсация се изразява в компенсаторно подаване на електрическа енергия от Гърция.
В началото на изслушването Станислав Анастасов („ДПС - Ново начало“) призова председателя на Народното събрание Наталия Киселова да попита дали имат класифицирана информация, която изслушваните лица ще обявят, за да може да бъде закрито заседанието.
Премиерът Росен Желязков посочи, че по поставения въпрос на изслушването няма информация, която да е класифицирана. Всички данни и материали са явни, добави той.
Председателят на ДАНС Пламен Тончев коментира, че информацията не е класифицирана, но тази тема е изключително чувствителна както за нас, така и за нашите съседи.
На въпрос от Станислав Анастасов („ДПС-Ново начало“) кой от правителството „Денков“ е водил разговорите с гръцката страна, премиерът Росен Желязков обясни, че първоначално за водеща институция е определено Министерството на околната среда и водите, а след като възниква идеята за обвързване на проявения интерес към продължаване на водоподаването от р. Арда към Гърция с българския интерес към участие в управлението на пристанището в Александруполис, тогавашният министър-председател Николай Денков създава нова работна група с ръководител министъра на финансите Асен Василев. Работната група има задача да подготви проект на комплексно споразумение между България и Гърция за сътрудничество в области от взаимен интерес.
Председателят на Държавна агенция „Национална сигурност“ (ДАНС) Пламен Тончев съобщи, че през януари 2024 г. междуведомствената работна група е била преместена от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) към Министерството на финансите. По отношение на това дали е имала официална кореспонденция – може би тогавашният финансов министър или в регистратурата на Министерството на финансите в деловодството може да се провери, каза той. Председателят на ДАНС посочи, че по темата са изпратили подробна справка, която е от 17 април 2024 г., до премиер, президент и председател на Народното събрание, МОСВ, Министерството на енергетиката, МВнР и Министерството на регионалното развитие и благоустройството, която е с гриф „поверително“.
/АБ/
news.modal.header
news.modal.text