site.btaДвеста млрд. евро ще бъдат на разположение за развитието на изкуствения интелект в Европа и България трябва да се възползва от възможността, каза Росен Желязков
Двеста милиарда евро ще бъдат на разположение за развитието на изкуствения интелект в Европа и България трябва да се възползва максимално от тази възможност. Това заяви министър-председателят Росен Желязков в Париж, където участва в Срещата на върха по въпросите на изкуствения интелект, съобщиха от правителствената пресслужба.
Средствата бяха обявени от председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, като те ще бъдат набирани по линия на публично-частни партньорства и ще могат да се използват на проектен принцип. Премиерът Желязков акцентира върху постигнатото от българска страна по линия на Института по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии – INSAIT, който е първият по рода си в Източна Европа.
Министър-председателят беше придружаван в Париж от научния директор на института проф. Мартин Вечев, за да бъдат запознати максимално широк кръг от потенциални партньори в сериозния потенциал на INSAIT, се посочва в съобщението. „Важно беше и да дадем своя принос към развитието на изкуствения интелект с проектите, които лансираме в нашите двустранни срещи“, отбеляза премиерът.
"България може да стане един от лидерите в Европа в сферата на изкуствения интелект", посочи от своя страна проф. Мартин Вечев. Той отбеляза, че INSAIT и други български организации са подали проект във връзка с инициативата на Европейската комисия за "AI фабрики". Фабриките за изкуствен интелект значително ще увеличат изчислителната мощност, която е на разположение за развитие на изкуствения интелект в Европа. Те ще бъдат взаимосвързани и достъпни за европейските стартиращи предприятия, промишлеността и изследователите в областта. Вечев посочи, че благодарение на INSAIT България има огромно предимство пред редица други държави, тъй като институтът и неговите изследвания са на световно ниво.
Според министър-председателя Росен Желязков в контекста на развитието на изкуствения интелект мащабният разговор не е за това дали се страхуваме, или виждаме възможности по темата. „Вече става въпрос за все по-голяма конкурентоспособност“, изтъкна премиерът. По думите му, неслучайно на днешния форум в Париж участват не само лидерите на страните от ЕС, но и високопоставени представители от САЩ, Китай, а съпредседател на събитието е Индия. Участие имат всички държави, в които развитието на изкуствения интелект се превръща все повече в потребност.
Премиерът Желязков обърна внимание и на темата за регулациите, които са важни, за да бъде изкуственият интелект безопасен и базиран на принципи. Енергийните въпроси също са свързани с развитието на изкуствения интелект, тъй като все по-голямата изчислителна мощност изисква по-голяма енергия, което означава и по-голяма енергийна свързаност. „Това са и въпроси, свързани с целенасочените инвестиции, защото надпреварата, която се очертава между Европейския съюз, между САЩ и Китай, означава все повече инвестиции в изкуствения интелект. Ние считам, че имаме своето място и това място е доказано с проектите на INSAIT“, заяви още министър-председателят Желязков.
В рамките на Срещата на върха по въпросите на изкуствения интелект в Париж премиерът Росен Желязков имаше кратка среща с вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс, пред когото посочи, че сред областите, в които можем да си сътрудничим на по-задълбочено ниво, са отбраната и новите технологии. Желязков посочи като пример българския институт INSAIT, който разработва редица нови технологии за световни компании като Google, Amazon и много други.
/АБ/
news.modal.header
news.modal.text