site.btaНашата задача е да покажем, че има свободна опозиция, която няма да се договаря, коментира Кирил Петков темата с избора на регулаторите
Нашата задача е да покажем, че има свободна опозиция, която няма да спестява на никой нищо и няма да се договаря - заради едни позиции да преглъща други. Това коментира в предаването "120 минути" по bTV съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков, народен представител от парламентарната група "Продължаваме промяната-Демократична България". Петков отговори на въпрос, свързан с регулаторите.
Време е България да направи стъпка напред, шансът е малък, но ние ще се борим. Това е ролята ни на опозиция, каза Кирил Петков. Реално политическата конкуренция дава шанс на България да направи стъпка напред, добави той.
Това, което ние искаме да направим, е да има честни конкурси, заяви Петков и отново потвърди, че от ПП-ДБ ще предложат свои кандидати за различните регулатори.
Почти сигурен съм, че в управляващата коалиция ще са си нагласили квоти и ще са си нагласили техни хора на ключови позиции, коментира Петков. Той посочи, че има и институции като Висшия съдебен съвет, където за попълването на парламентарната квота, е необходимо мнозинство от 160 гласа. Моята надежда е, че там, където те не могат да съберат 160 гласа - те ще трябва да се уповават на опозицията. Ако опозицията не се предаде и някой не се продаде, то тогава имаме малък шанс да направим по-честни конкурси, добави съпредседателят на ПП.
"Ние ще предложим за всяка една от важните позиции кандидат, дори да знаем, че този кандидат няма да бъде избран, за да покажем стандарт за кандидат. Това ще е нашата задача. Имаме две задачи като опозиция – едната да осветляваме сламени хора със зависимости, които управляващото мнозинство ще предложи и втората е да предложим хора, които са стандарт", заяви Петков.
Относно бюджета, който се очаква правителството да предложи, Петков заяви, че най-важният приоритет за ПП-ДБ е бюджетният дефицит да бъде 3%. Той коментира, че между първо и второ четене ще направят редица предложения, свързани с реформи. По думите му не нормално да увеличаваш заплатите на МВР с 50 процента, а на ДАНС с 60%, на ДАТО със 70%. "Според мен анализът, който трябва да се направи реално, е кои хора са на първа линия и поемат реални рискове. За тях да се увеличи заплатата е напълно реално и ние го подкрепяме. Но не може да има хора, които стоят цял ден зад бюро, които получават и пенсия, и заплата, и тази заплата да скочи с 50 процента", добави Петков.
/МК/
news.modal.header
news.modal.text