site.btaКолкото по-малко отпадъци се изхвърлят в сивия контейнер, толкова по-справедлива би била такса отпадъци в София, заяви Надежда Бобчева
Колкото по-малко отпадъци се изхвърлят в сивия контейнер, толкова по-справедлива би била таксата за отпадъци. Това заяви пред БТА заместник-кметът по екология на Столичната община Надежда Бобчева. Тя добави, че "най-добрият" отпадък е този, който не е направен.
Годишно в Завода за отпадъци се извозват около 400 000 тона отпадъци от сивите контейнери, като малко над половината са рециклируеми отпадъци. Трите организации, които събират разделно отпадъци, декларират, че са обработили около 23-25 000 тона отпадъци годишно. От това количество една част фирмите връщат за депониране, защото според тях не става за рециклиране, съобщи Бобчева. Има абсолютен дисбаланс, съотношението е едно към десет, отбеляза Бобчева. Затова искаме повишаване на изискванията към фирмите, което беше прието от Столичния общински съвет и фирмите сега обжалват в съда.
Като пречка №1 гражданите да не изхвърлят разделно отпадъци, е липсата на контейнери за разделно събиране близо до домовете им, подчерта зам.-кметът. Тя съобщи, че на територията на Столичната община са разположени 90 000 контейнери за смесен битов отпадък и едва 3000 точки за контейнери за разделно събиране. Тя отбеляза, че Общината периодично притиска фирмите да бъде разширена тази система. Засега сме успели да сложим от трите вида контейнери за разделно събиране на около 100 нови точки в града, съобщи Бобчева.
Тя подчерта, че най-добрият отпадък е този, който не е направен. Колкото по-малко отпадъци се изхвърлят в сивия контейнер, толкова по-справедлива би била таксата за отпадъци, която плащат хората. Затова освен с отпадъците от опаковки, се стараем да работим върху други видове като опасните отпадъци, от които събрахме рекордно количество през 2024 г. Имаме повишение и в хранителните отпадъци. Нашата амбиция е да разширим системата от кафяви отпадъци и изцяло да обхванем бизнеса.
Работи се и по разширяване на т.нар. зелени острови, към кварталите "Надежда" 1 и "Овча купел" 6, "Захарна фабрика", като има ограждения, които се заключват, обяви зам.-кметът. Относно компостерите, които Общината раздава през тази година мислим да действаме по обратния начин, каза Бобчева и поясни, че първо ще бъде обявена обществена поръчка за по-голям брой компостери и след това ще се набират заявления на граждани. Тя обясни, че се е оказало, че има много голям интерес от страна на хората, които желаят да получат компостери, но миналата година фирмата се е отказала и е трябвало да се чака повече за доставянето им.
Бобчева припомни, че от 1 февруари Столичната община събира информация от гражданите и бизнеса за количеството отпадъци, които генерират чрез промени в Наредбата за определяне и администриране на местни такси и цени на услуги, предоставяни от Столичната община. Зам.-кметът обясни, че това става чрез декларации, в които гражданите трябва да посочат какво е количеството отпадъци, което изхвърлят, за да може да бъде определена бъдещата наредба.
Това се налага във връзка с изискването от 1 януари 2026 г. да влезе в сила принципът "замърсителят плаща" и съответно таксата, която налага Общината, трябва да бъде съобразена, обясни Бобчева. По думите ѝ целта на новия начин на изчисление на такса "битови отпадъци" е да се разбере по-добре колко, какъв отпадък и откъде се генерира, да се подобри обвързването на отпадъците с техния източник и да се намали товарът върху хората, като се идентифицират замърсителите, които несправедливо смесват битовия отпадък.
Бобчева обяви, че формулярите, които ще се попълват доброволно от гражданите предстои да бъдат достъпни онлайн. Очакваме активност, защото колкото повече хора ги попълнят и колкото повече информация се събере, толкова по-точни биха били нашите изчисления в определянето на таксата за отпадъци. Търсим баланс между справедлива такса, която да е и социално поносима, подчерта зам.-кметът по екология. Тя каза, че има 860 000 партиди с неяснота за обитателите на имотите.
Заместник-кметът съобщи, че Столичният инспекторат е наложил санкции на почистващите фирми в размер на 2 343 954 лв. през 2024 г. в сравнение с 685 303 лв. за 2023 година. Три пъти повече са наложените санкции към физически и юридически лица за нарушения (наложени глоби с фиш) спрямо 2023 г. на територията на цяла София. Три пъти е увеличението и на постъпленията от наложените глоби с фиш, които са в размер на 253 540 лв. през 2024 г. спрямо 86 020 лв. за 2023 г., информира Надежда Бобчева.
Тя съобщи още, че се отбелязва подобрение и в резултатите на Столичното предприятие за третиране на отпадъци (СПТО), което продължава да подобрява резултатите си при разделянето и продажбата на рециклируеми отпадъци и производство на RDF (гориво, получено от отпадъци, от англ. refuse derived fuel). Намалява и количеството приет отпадък в завода, което е резултат от засиления контрол на входа на предприятието.
Рекордно е количеството произведен и изнесен RDF за януари, сравнен с предходните две години. За януари 2023 г. е произведен 4399 тона RDF, а през януари 2025 г. – 7292 тона RDF. Отчита се и намаляване на приетите отпадъци в завода като през януари 2023 г. са приети 32 883 тона отпадъци, а през първия месец на тази година те са 31 805 тона.
/МК/
news.modal.header
news.modal.text