site.btaВ онкологичния център във Враца за миналата година са регистрирани 1155 пациенти със злокачествени образувания от Враца, Видин и Монтана
Регистрираните нови пациенти със злокачествени заболявания в градовете Враца, Видин и Монтана за миналата година са 1155 души, съобщиха за БТА от Комплексния онкологичен център (КОЦ) – Враца. От здравното заведение допълниха, че новорегистрираните пациенти от Враца са 638, от Видин са 165, а от Монтана 352-ма.
От центъра посочиха, че през годината са обслужени 7181 пациенти, а през 2023-та – 7324 души. Под наблюдение от трите области са 14 582 пациенти. От тях 7287 са от област Враца, 2790 от област Видин и 4505 от област Монтана.
Според официална статистика на Националния статистически институт (НСИ) за 2017 г. при жените най-висок е процентът на злокачествени заболявания на млечната жлеза – между 36 и 48 души на 100 000 за трите области при 49 на 100 000 за страната. При мъжете за трите области най-често се наблюдава рак на белия дроб – между 31 и 33-ма души на 100 000, при 41 средно за страната.
КОЦ - Враца разполага с най-висок клас апаратура за диагностика, лечение и наблюдение на пациентите, посочиха от здравното заведение. Въпреки това необходимостта от надграждане на наличната апаратура остава важен приоритет, тъй като технологиите в онкологията се развиват динамично, допълниха от центъра за БТА. Бъдещите инвестиции в апаратура ще повишат значително възможностите за ранна диагностика и комплексно лечение, казаха още от КОЦ - Враца. Това е единственото специализирано лечебно заведение в Северозападна България за борба със злокачествените заболявания. Специфичната дейност се състои в издирване, диагностициране, регистриране, лечение и наблюдение на болните с рак и предракови състояния на населението от областите Враца, Видин и Монтана, с общо 33 общини.
БТА припомня, че само предни дни Общинският съвет във Враца одобри назначението на новия управител на центъра д-р Георги Езекиев.
Световният ден за борба с рака се отбелязва на днешния ден по инициатива на Международния съюз за борба с рака, съгласно чл. 10 на Парижката харта, приета на първата Световна среща на високо равнище за борба с рака в Париж, Франция, на 4 февруари 2000 г., посочва информация на отдел "Справочна" на БТА. Целта е да се повиши информираността на международната общност за заболяването, да бъдат предприети мерки за борба с рака в световен мащаб, както и да бъде подобрен начинът на живот на хората с това заболяване. Кампанията на деня за периода 2025-2027 г. е: „Уникални и единни“, като акцентът е върху грижата в здравеопазването, насочена към хората и техните лични истории, поставени в центъра на дискусията, информира още отдел "Справочна" на БТА.
/РН/
news.modal.header
news.modal.text