site.btaВнасянето на проектобюджета до 14 февруари създава предпоставка за липса на време за аргументирани становища за него, смятат от КТ „Подкрепа“
Обявената дата за внасяне на проекта на бюджет за 2025 г. в Министерския съвет (МС) – 14 февруари, създава предпоставки за напрегнатост, недостатъчно време за обстойно запознаване и изготвяне на аргументирани становища, съответно вероятност от грешки. Това смятат от Конфедерацията на труда (КТ) „Подкрепа“ в позиция, публикувана на сайта на синдикалната организация.
„КТ „Подкрепа“ с голямо безпокойство следи процедурата по приемане на бюджетите за 2025 г. и изразяваните публично притеснения от официални лица за овладяване на дефицита, нивото на разходите и политиката по приходите“, посочват от синдиката. Оттам допълват, че има заявено намаляване на дефицита от 18 млрд. лв. до 3% от БВП (12 млрд. лв.), без да са обявени и обсъдени реалистични приходни и разходни политики за текущата година и в средносрочен план. „В същото време няма публични изявления относно параметрите, касаещи задължителните осигурителни отношения“, казват от КТ „Подкрепа“. Налице е неяснота в политиката по доходите, добавят от синдиката.
Оттам посочват, че трябва да бъде извървяна процедурата в Националния съвет за тристранно сътрудничество, за да са одобрят и проектите на бюджетите на Националния осигурителен институт (НОИ) и на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). От КТ „Подкрепа“ искат незабавно и не по-късно от 29 януари 2025 г. да започнат консултации в комисиите към Националния съвет за тристранно сътрудничество. Синдикалната организация иска до 5 февруари да се представи на членовете на НСТС проект на Закон за държавния бюджет на Република България за 2025 година, както и проектите на Закони за Държавното обществено осигуряване и за НЗОК, заедно с докладите към тях.
От синдиката настояват и за анализ и актуализиране на размера на минималната работна заплата във връзка с рязкото поскъпване на основни стоки и услуги от 1 януари на текущата година. Да не се допускат съкращения в обществения сектор и държавните предприятия е друг призив на КТ „Подкрепа“.
Позицията на КТ "Подкрепа" е изпратена до председателя на Народното събрание Наталия Киселова, премиера Росен Желязков и финансовия министър Теменужка Петкова. Тя е публикувана тук
Преди дни министърът на финансите Теменужка Петкова обяви, че за първото тримесечие на 2025 г. дефицитът, който ще се генерира, е 3 634 378 000 лв. До 14 февруари в Министерския съвет предстои да бъдат внесени новите законопроекти за държавния бюджет, както и за бюджетите на НЗОК и ДОО, каза тя.
/ТНП/
news.modal.header
news.modal.text