site.btaДосега 65 деца са получили подкрепа по проекта „Бъдеще за децата в Община Троян“
Досега 65 деца са получили подкрепа по изпълнявания от Община Троян проект „Бъдеще за децата в Община Троян“, съобщи на пресконференция Марияна Николова, директор на Общинския комплекс „Социална и здравна политика“ в Троян.
Проектът е финансиран по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027. Фокусиран е върху предоставянето на социални и интегрирани здравно-социални услуги на деца в риск, семейства в неравностойно положение, консултативна подкрепа за деца с увреждания и в риск от изоставане в развитието и подкрепа на техните семейства, поясни тя. Основната му цел е превенция на рисковете от изоставане в развитието на децата, намаляване на негативните тенденции, свързани с детската бедност, и подобряване качеството на живот в контекста на Европейската гаранция на детето.
Проектът се изпълнява със специалисти от две местни социални услуги: Дневен център за подкрепа на деца с увреждания и техните семейства в Троян и Център за обществена подкрепа. С дейностите са ангажирани клиничен психолог, психолози, логопеди, социални работници и специален педагог. Има привлечени външни специалисти – акушер и педиатър.
Услугите се предоставят мобилно, с осигурен транспорт на общината, като фокусът на подкрепата е насочен към населените места извън град Троян.
Основните дейности, включени в проекта, са разделени според двете специфични цели на процедурата: „Подобряване на ранния и навременен достъп до качествени и устойчиви услуги на достъпна цена", като се обръща особено внимание децата и групите в неравностойно положение и „Насърчаване на социално-икономическата интеграция на маргинализираните общности като ромите“.
Първата дейност е насочена към ранното идентифициране на увреждания и минимизиране на последиците от увреждането върху качеството на живот на децата. В изпълнението на дейностите са включени специалисти от социалната услуга Дневен център за подкрепа на деца с увреждания и техните семейства – клиничен психолог, психолози, логопеди, специален педагог и привлечените външни специалисти – акушер и педиатър.
До момента са обследвани и включени в проекта 65 деца, консултирани са 89 родители. Посетени са четири училища, две детски градини, четири изнесени групи в села от общината и детска ясла в Троян, с цел идентифициране на деца в риск. По време на срещите са взели участие родители, специалисти и директори от учебните заведения, каза Николова.
Тя уточни, че в рамките на дейността на две деца до тригодишна възраст и тяхната майка, обект на домашно насилие, е осигурено кризисно настаняване. Децата са насочени към педиатър и последствие хоспитализирани в болнично заведение, поради установени заболявания и липса на лечение. На девет деца с различни дефицити в говорното развитие е предоставена логопедична подкрепа, 15 деца са получили психологическа подкрепа, девет деца и техните семейства – патронажна грижа, а 16 деца и техните семейства необходимата подкрепа от социален работник.
При посещенията си специалистите обследват децата за изоставане в развитието и при необходимост ги насочват за ранна интервенция, допълни Марияна Николова.
Втората дейност основно се изпълнява от психолози и социални работници от Център за обществена подкрепа, като до момента са проведени информационни кампании в училища и маргинализирани общности за повишаване на здравната култура относно имунизационни календар, болести предавани по полов път, превенция на ранните бракове и раждания, и отпадане от образователната система и индивидуални консултации на 24 деца в риск, техните семейства и семейния им кръг, добави Николова.
Проектът „Бъдеще за децата в Община Троян“ ще се изпълнява до началото на юли 2026 г.
/БИ/
news.modal.header
news.modal.text