site.btaПрез миналата година в област Видин приемните семейства средно на месец са били 82 с 86 настанени деца, каза областният управител Ани Арутюнян
През миналата година в област Видин приемните семейства средно на месец са били 82, а настанените в тях деца - 86. Това каза на брифинг пред журналисти областният управител Ани Арутюнян. Пресконференцията се проведе след обучения за обмяна на опит в сферата на приемната грижа с приемни родители и социални работници от област Видин, организирани от Националната асоциация за приемна грижа (НАПГ) и под патронажа на областния управител.
Дирекциите за социално подпомагане в региона работят активно за увеличаване на броя на приемните семейства и за осигуряване на качествена подкрепа за тях. Едно от най-големите постижения в процеса на деинституционализация беше развитието на приемната грижа. Този модел предоставя възможност децата да растат в семейна среда, дори когато техните биологични семейства не могат да се грижат за тях, отбеляза областния управител. Тя подчерта, че е необходимо да се развиват услугите в подкрепа на децата и техните семейства, да се гарантира качеството на приемната грижа и да се предотвратява социалното изключване. „Днес можем с гордост да кажем, че сме на прав път, защото всяко дете заслужава семейство, грижа и шанс за щастлив живот“, каза Ани Арутюнян.
Изпълнителният директор на НАПГ Александър Миланов представи кратка информация за приемната грижа в страната. Средномесечният брой деца, настанени в приемни семейства, през 2024 г., е бил 1480, като 151 от тях са с увреждания. Най-много деца - 501, са на възраст от 0 до 3 години, от които 18 са с увреждания, отбеляза Миланов.
По думите му професионалните приемни родители в България са наети на граждански договори. Това означава, че нямат осигурителни права за трайна болест, безработица или майчинство. Освен това те остават без доходи, което създава финансова несигурност и демотивира потенциалните кандидати, каза Миланов.
/РН/
news.modal.header
news.modal.text