site.btaПо-различни, по-новаторски и съобразени с европейските изисквания са предлаганите от Европейския политехнически университет в Перник специалности, каза ректорът му
По-различни, по-новаторски и съобразени с европейските изисквания, са специалностите, предлагани от Европейския политехнически университет в Перник, който е първият частен инженерен университет в България. Това каза в Перник проф. Иван Петков – ректор на университета, по време на местната конференция по проекта на БТА „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, който Агенцията изпълнява с подкрепата на Европейската комисия (ЕК). Събитието се провежда в Националния пресклуб на БТА в Перник.
Към момента университетът се е концентрирал в специалностите „Строително инженерство“, „Зелена енергетика“, „Индустриален дизайн“ и „Приложна информатика“. Към тези четири основни специалности имаме девет акредитирани магистърски програми, каза Петков. Той изтъкна, че програмите, към които има голям интерес в университета са „Сеизмично строителство“, „Съхраняване на сгради, съоръжения и паметници на културата“, както и към магистърските програми, насочени към зелената енергетика. „Има възможност и за записване на нови студенти в специалност „Индустриален дизайн“, акредитирана през миналата година“, каза още проф. Петков.
България има финансиране от Европейския съюз и по програма за строително-информационен модел, който от следващата година ще се изисква от всички строителни инженери, свързана с изкуствения интелект, отбеляза още ректорът на университета в Перник. Той допълни, че предстои оформянето на магистърски програми по електромобилност и мениджмънт на възобновяемата енергия. „През миналата година акредитирахме докторска програма, която се радва на изключителен интерес, но за съжаление от чужбина, и обхваща възобновяемата енергия, където имаме около 20 кандидати от Австрия, Унгария и Швейцария", допълни той.
Проф. Петков посочи още, че университетът разработва, но и разчита на Общината за проекти по европейски програми, чрез които в района да бъдат поставени възобновяеми енергийни източници. Учебното заведение участва активно и в разработката на програма с американски и китайски фирми, за усвояване на въглеродния оксид от топлоцентралите до получаването на азотни торове. Учебното заведение се надява на подкрепа и по отношение на програми за усвояване на слънчевата енергия, за получаване на водород.
„Проектите ни са иновативни, но имаме нужда и от реклама, защото интересът към нас в момента е от чуждестранни студенти, но с реклама бихме могли да привлечем повече хора от България“, каза още ректорът на университета.
БТА даде начало на своя нов проект "Европа на Балканите: Заедно чрез знание" с откриваща конференция във Велики Преслав. Основната цел на проекта е да предостави обективна и изчерпателна информация, за да се даде точна цялостна картина на политиката на сближаване на Европейския съюз, включително на Фонда за справедлив преход, съответната подкрепа по Плана за възстановяване на Европа или от инструмента за техническа поддръжка. Специален акцент ще бъде поставен върху образованието и уменията като двигател за развитието на регионите.
В периода от ноември 2024 г. до септември 2025 г. БТА организира дискусии в пресклубовете си в Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Видин, Враца, Габрово, Добрич, Казанлък, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Перник, Петрич, Плевен, Пловдив, Разград, Русе, Самоков, Свищов, Силистра, Сливен, Смолян, София, Стара Загора, Троян, Търговище, Хасково, Шумен и Ямбол, както и трансгранични конференции в Белград, Босилеград, Букурещ, Одрин, Скопие и Солун.
/РН/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text