site.btaОБНОВЕНА Управляващите подготвят връщането на бюджетите на "постната пица“, каза Асен Василев
Въпросът е защо този януари няма да завърши с излишък, а с дефицит, какви допълнителни разходи ще бъдат направени спрямо миналата година при условие, че няма приет бюджет. Така бившият финансов министър Асен Василев (ПГ "Продължаваме промяната-Демократична България“) отговори в кулоарите на парламента на нападките, че неговите бюджети са причината за "дупката“ в бюджета. Той определи и като "нелепица“ възможността да се вземат пари от резерва, както вчера анонсира финансовият министър Теменужка Петкова.
Всяка една операция – приход или разход на държавата, минава през единната сметка, която е в БНБ и "пипа" фискалния резерв, обясни Василев. И е категоричен, че не трябва нищо допълнително да се прави. Но всичко това е една "артилерийска подготовка, за да се вкара държавата обратно в бюджетите на "постната пица“ и да оставят пари за крадене. За това плашат българските граждани“, подчерта той.
Теменужка Петкова вчера каза, че приходите са 3,684 млрд. лв., а разходите към момента са 3,277 млрд. лв. и това е над 400 млн. лв. дефицит, припомни Асен Василев. Ако го сметнеш, наистина се получава 407 млн. лв. излишък, а не дефицит за януари, посочи бившият финансов министър. В исторически план от 2021 г. до момента традиционно януари завършва на 400 млн. лв. или повече излишък, обърна внимание Василев.
Той добави, че миналата година страната ни е завършила с 3% дефицит, по-миналата – 2%, при предложен от тогавашния служебен финансов министър Росица Велкова – 6,4%.
Моите бюджети са с намален дефицит спрямо това, което служебните кабинети са предлагали, те са изцяло в рамките на 3%, обясни Василев в отговор на обвиненията, че е предлагал бюджети с раздути разходи. Ако 2025 г. някой иска да раздува бюджета, няма как да се оправдае с бюджет 2024 г., защото приходите през тази година ще бъдат по-високи, ако се запази нивото на разходите, увеличат се пенсиите по закон, заплатите с 10% - няма да има никакъв проблем с бюджета, категоричен е бившият финансов министър.
"Ако някой иска да увеличава заплатите с 50%, да удвоява капиталовата програма – няма как", добави той. И даде нагледен пример - правите семейния бюджет, август месец идва и се казва – искаме почивка на Бали, детето да има частни уроци, да си купим нова кола. И тези мечти август се събират в Министерството на финансите, след което работата на финансовия министър е да тегли чертата и да каже – почивката няма да е на Бали, а в Созопол, няма да имате "Мерцедес“, а "Шкода“ и т.н. "В моя бюджет винаги сме избирали Созопол, защото толкова може да си позволи държавата", обясни Асен Василев. Ако бяхме избирали Бали, бюджетните дефицити нямаше да са 3% и 2%, а 6-7:%, както ги залагаха служебните кабинети.
Бившият финансов министър е категоричен, че страната ни покрива и последния критерий - инфлацията, за влизане в еврозоната. В момента виждаме тупане на топката, което стана след заседанието на Съвета за съвместно управление във вторник, тази седмица, коментира той, като по думите му, ИТН и БСП са против приемане на еврото сега, а в някакъв друг момент. Тупането най-вероятно се дължи на това, че те са поставили правителството на карта, заключи политикът. Според него не е драматично, ако поискаме конвергентния доклад през февруари, а не през януари, но въпросът е защо се бави процесът. Ако забавим доклада с месец ще има месец по-малко време за техническа подготовка, превалутиране без комисионни, обясни Василев.
/ТТ/
news.modal.header
news.modal.text