site.btaПроблемите с водоснабдяването на Плевен могат да се решат с пренасочване на средства от неизгодни проекти, смятат общински съветници
Проблемите с водоснабдяването на Плевен могат да се решат чрез пренасочване на средства от икономически неизгодни и неустойчиви проекти. Това казаха на пресконференция в Националния пресклуб на БТА в Плевен общински съветници от Общинския съвет в града Людмил Софрониев, Наталия Цанева, Чавдар Христанов и Герасим Петков.
Софрониев припомни, че четиримата съветници предложиха декларация по темата с безводието през декември м.г,, но тя не бе допусната за обсъждане в дневния ред на сесията на Общинския съвет. Людмил Софрониев посочи, че неизгоден проект, от който могат да бъдат пренасочени средства към ремонт на ВиК мрежата в Плевен, е този за многофункционалната спортна зала на Плевен, който е от 2015 г. и не е осъвременен. Общинският съветник подчерта, че „със своите над 38 млн. тя ще се окаже най-скъпата зала с цена над от над 4700 лв. на квадратен метър, което е почти двойно повече от досегашния рекордьор от 2450 лв. на кв. метър, вложени в строителството на „Арена Бургас“. Софрониев допълни, че през август м.г. в Общинския съвет залата е приета като приоритетен проект за Плевен с убеждението, че той ще бъде преработен и осъвременен. Това обаче по думите му не се е случило и обществената поръчка е пусната на базата на проекта от 2015 г.
Към спорните и икономически неизгодни проекти Софрониев добави и ремонтът на пътя Плевен – село Ясен, за който са предвидени 20 млн. лева. „Какво спешно за ремонт има на този път, че е по-важен от подмяната на водопровод? За тези пари ние можем да подменим 30-40 км водопровод според мнение на експерти, като добавим и средства, предвидени за залата, може да достигнем около 100 км от общо 215 км водопроводна мрежа в Плевен. Като се инвестират в най-проблемните участъци, загубите от 75 процента могат да намалеят до под 50 процента“, каза Софрониев.
Той допълни, че има ли безводие, инвеститорите няма как да дойдат в Плевен. "Искаме да се обърне внимание на начина и подхода, по който се определят и приоритизират инвестиционните проекти на община Плевен, за да има по-голяма прозрачност и системност за излагане на най-необходимите инвестиции за добруването на жителите", коментира Софрониев.
Според Чавдар Христанов липсва баланс в капиталовата програма на Община Плевен. "Вода за Плевен има на входа на града, проблемът е, че за един литър в чешмите ни, изтичат два литра и половината под краката ни", коментира той. По думите му проектът за спортната зала е морално остарял, нежизнеспособен и е редно средствата за нея да бъдат пренасочени към подмяна на водопроводи в Плевен.
В пресконференцията участва и арх. Красимир Попов, който коментира проекта за многофункционалната спортна зала и подчерта, че тя ще бъде изградена с технологиите на едно индустриално хале. Той посочи някои проблеми в проекта, свързани с енергийната ѝ ефективност, използването на възобновяеми енергийни източници, невъзможни промишлени фасади и покривни решения, които не могат да се справят с техническите изисквания за въздухоплътност и водоплътност на сградата и др.
/РИ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text