site.btaВ сухиндолското село Красно Градище запалиха коледните светлини и честваха годишнина от създаването на читалище “Пробуда- 1932“
В сухиндолското село Красно Градище поставиха началото на коледните празници и честваха годишнини от създаването и построяването на Народно читалище “Пробуда- 1932“.
Документите в архива на читалището показват, че по покана на учителите в селото се събират група младежи, които дават началото на читалищното дело в селото на 10 декември 1927 година. Особеното е, че те го наричат Дом на културата, и оттам започва бързото развитие на културната институция и нейното изграждане, чиято деятелност продължава и днес, каза за БТА Румяна Обрешкова, председател на читалището.
Първоначалната инициатива е била за набавяне на книги, след това се обособява театрална трупа, регистрирана в началото на 1950-та година с ръководител Димитър Генчев. Всяка година представленията в театралната зала, особено в зимните месеци, са се радвали на голям интерес от страна на хората в селото. Архивен снимков материал във фоайето на читалището илюстрира дейността на самодейците. Протоколът от първото заседание за основаването на читалището се пази и днес, в него са описани всички ентусиасти, започнали начинанието, с председателя Богдан Димитров.
Този архив е крайъгълният камък, който посреща посетителите от различни възрасти и в наши дни, което е важно за всички поколения, посочи Румяна Обрешкова. Според нея, за да се съхрани паметта за дадено населено място трябва да бъдат открити и показани архивите. Хората, които са били първите съзидатели, днес имат наследници, рано или късно тези наследници тръгват по следите на своите предци, уточни тя.
В днешно време със собствени сили, ентусиазъм, дарители и институции, близо 50-те жители на селото са успели да възстановят и реновират 200-годишния църковен храм „Св. Възнесение Господне“. Един от символите на селото е свързан с река Росица, която обгражда населеното място. Преди да бъде изграден мост между двата бряга, всяко едно семейство от селото е поставяло голям камък във водата, за да бъде лесно преминаването. Така се е създала съпричастността, която дава сърцевината на селото и днес, посочиха местните хора.
Радостно е, че селото се превръща в притегателно място за нови заселници – предимно млади хора, които откриват красивата природа, близостта с един от най- атрактивните водоеми – язовир „Александър Стамболийски“, възможността за екологичен туризъм и спокойствие, наред с липсата на огромния проблем за региона – безводието, посочиха местните хора.
След запалването на светлините на елхата пред читалището, на театралната сцена се състоя представлението „Испанска афера“, постановка на Театрална трупа „БелАрт“ от град Белене.
/ТТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text