site.btaС благотворителен коледен базар ще се събират средства за издигане на паметник на 25-ти пехотен Драгомански полк
Благотворителен коледен базар с кауза събиране на средства за издигане на паметник на 25-ти пехотен Драгомански полк - "Славни Драгоманци" ще започне днес от 10:00 часа, съобщават в официалната си фейсбук страница от Община Драгоман. Базарът ще се състои на открия пазар в града.
Организатори са Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни към Община Драгоман и доброволците от Българския младежки червен кръст (БМЧК).
Всеки закупен продукт от Коледния базар ще помогне за увековечаването на паметта на нашите местни герои, участници в 25-ти пехотен Драгомански полк, отбелязват от Общината и посочват, че младежите от БМЧК са подкрепили идеята на Инициативния комитет да бъде изграден такъв паметник на геройски загиналите през Балканските войни и Първата световна война.
Преди дни Общинският съвет в Драгоман прие предложение за създаване на Инициативен комитет за издигането на паметник на героите от община Драгоман, участници в 25-ти пехотен Драгомански полк.
В инициативния комитет е и писателката Зденка Тодорова, която тази година издаде книгата „Любимият полк“, посветена на 120-годишнината от създаването на полка.
През октомври 1904 г. полкът е изпратен в Цариброд на щаб квартира, разказа за БТА Зденка Тодорова. В Цариброд все още го споменаваме като институция, посочи писателката, която е родом от този град. Полкът е като една институция, научила хората на родолюбие и 120 години по-късно, когато каже някой в Цариброд "полкът", това означава преклонение към тази институция, към българското. И за съжаление, този полк несправедливо беше забравен през годините, коментира тя.
Полкът там създава музика, култура, гарнизонен театър, създава певчески групи, хорове, участва в инфраструктурата на града, освен това благодарение на него и неговия комендант полковник Иван Пачев на Нешков връх над Цариброд е построена паметната костница на загиналите български войници и офицери в Сръбско-българската война през 1885 година, обясни Зденка Тодорова.
Помежду си след Първата световна война войниците и офицерите от полка са се наричали "славни драгоманци". И има защо, коментира Зденка Тодорова.
В края на Първата световна война българите от полка са пленени, но успяват да организират бягство на един от войниците от лагера, за да спаси знамето и парите на полка. Този войник - Атанас Веселинов, изнася знамето тайно, успява да премине да стигне до Цариброд и предава на офицерите знамето и парите. И когато са освободени от плен и пристигат с влака на царибродската гара, местните ги посрещат развявайки това знаме, разказа Зденка Тодорова. Знамето сега се съхранява във Военноисторическия музей в София.
Подписването на Ньойския договор принудило много българи да напуснат родните си места, полкът също е принуден да напусне Цариброд. През 1935 г. излиза книгата „Драгоманци през войните 1912-1913 и 1915-1918 г.“, написана от самите войници и офицери, които останали живи след войните, разказа писателката. „Любимият полк“ всъщност е втората книга за Драгоманския полк, първата е тази, написана от самите войници и офицери, допълни тя.
Цариброд винаги се е гордеел с това, което има като култура, културно-историческо наследство и будни хора. След Освобождението Цариброд получава статут на околийски град, посочи писателката. През 1950 г е преименуван на Димитровград. С много трудности успяхме да издействаме градът заедно с Димитровград да се нарича Цариброд. И сега има две табели на общината, отбеляза тя.
/ЛРМ/
news.modal.header
news.modal.text