site.btaДве нови защитени местности обяви Министерството на околната среда и водите
Две нови защитени територии в категорията „защитена местност“ обяви Министерството на околната среда и водите (МОСВ) със заповед на ресорния министър Петър Димитров. Това са Златишка букова гора в землището на Златица, Софийска област, и Крайречна гора в землището на харманлийското село Рогозиново. Първата е с площ с площ 729,298 дка, а втората - с 464,063 дка. И двете защитени местности са обявени за защитени територии по предложение на WWF - България. Това съобщиха от пресцентъра на министерството.
Защитена местност Златишка букова гора е обявена с цел опазване на комплекс неутрофилни букови гори, които формират природно местообитание букови гори от типа Asperulo-Fagetum и са местообитание на ценни и защитени видове птици като гълъб хралупар, горска дърволазка, червеногуша мухоловка и др. Насажденията там представляват семенни букови гори със средна възраст 120 години, компактно разположени на южния склон на Стара планина с преобладаващ дървесен вид обикновен бук, заявиха от МОСВ.
Основната цел на обявяването на защитена местност Крайречна гора е опазването на комплекс от крайречни гори от бяла топола и полски бряст – природно местообитание Крайречни галерии от Salix alba и Populus alba, информираха от министерството. Оттам посочиха и наличието на местообитания на растителни видове от Приложение № 3 на Закона за биологичното разнообразие като черноморска ведрица и др. В защитената местност има и местообитания на видове земноводни животни, сред които кръцка дългокрака жаба, кримски гущер и др. Намират се и гнездови местообитания на редки и защитени видове птици като зеленоглава патица, малък гмурец, голям синигер (Parus major), обикновена чинка и др. Цел на защитата е и създаване на условия за рекреация и познавателен туризъм за местното население и гостите на региона и предоставяне на възможност за научни изследвания и екологичен мониторинг върху динамиката и състоянието на крайречните гори.
И в двете защитени местности се забраняват дейности, които могат да доведат до обезпокояване и унищожаване на видове, предмет на опазване в защитената територия, до увреждане или унищожаване на комплекса от гори и др.
От WWF - България приветстваха заповедта на министъра. Обявяването на двете защитени местности ще допринесе за опазването на ценни крайречни и букови високопланински гори, характеризиращи се с голяма естественост и слабо повлияни от човешка намеса, каза Добромир Добринов, експерт „Природозащитно законодателство“ във WWF. В такива гори концентрацията на редки и застрашени животински и растителни видове е най-висока и затова избрахме да предложим за защита именно тези територии, коментира също той, цитиран от пресцентъра на организацията.
Защитените територии у нас заемат едва 5% от площта на страната, въпреки че България е на едно от първите места в Европа по богата и запазена природа, отбелязаха още от WWF-България. Нуждата от обявяване на нови защитени територии, особено такива, които да пазят ценни или редки горски местообитания, е спешна и належаща. Такива безспорно са горите край реките, както и вековните гори, подчертаха от организацията.
/ВД/
news.modal.header
news.modal.text