site.btaЗа „умни“ инвестиции и ефективни скринингови програми призоваха лекари и фармацевти
За „умни“ инвестиции и ефективни скринингови програми призоваха лекари и фармацевти по време на четвъртото издание на форума "Пауърс съмит" (Powers Summit), който събира представители на правителството, на политическите сили и бизнеса в дискусия по основните предизвикателства и възможности за България. Събитието е в "София тех парк".
За да се избегне дублирането на разходите и да се осигури ефективен контрол, е необходимо да се разработят планове за действие. Пример за това са националните планове за лечение с онкологични и сърдечно-съдови заболявания, каза проф. Николай Габровски, председател на фондацията „ Съвет за мозъчно здраве“. Той подчерта, че тези планове доказват ефективността на разходването на средства.
По думите му, първата важна стъпка е хората да знаят, че това са заболявания, които могат да засегнат всеки и средствата са предназначени за решаване на важен проблем. Мозъчно-съдовите заболявания са едни от най-значимите заболявания и работим върху план за борбата с тях, допълни Габровски. По думите му, ползите за обществото биха били дефиниране на приоритетите и гарантиране на липсата на дублиращи се усилия. По темата за продължаващото медицинско обучение проф. Габровски посочи, че добрият вариант би бил да има стимули за продължаващото обучение на лекарите.
Демографският проблем на страната е пределно ясен – намаляват хората, допринасящи за икономическия растеж, ще ни се наложи да работим по-дълго, каза Деян Денев, директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България. По думите му, лекарите трябва да бъдат насърчавани да работят след пенсионирането си, но за да е възможно това, трябва да остаряваме в добро здраве. Начинът това да се случи е превенцията, ранното откриване на заболяванията и съвременно ефективно лечение. Да се изпълняват стратегическите документи в областта на здравеопазването, които вие сте приели, обърна се Денев към политиците, присъстващи на форума. По думите му, трябва да се въведат ранни скринингови програми за откриване на социалнозначимите заболявания. Дори и да са разписани в момента в националните планове, тези заболявания се откриват късно, допълни той.
Високоразвитите държави трайно седят в демографската крива на застаряващото население, но те са постигнали добро здраве и качество на живот, посочи доц. Цветелина Спиридонова, заместник-председател на Българската болнична асоциация. Качеството изисква здравна грижа и ролята на здравната система започва с профилактиката още преди настъпването на 60-годишна възраст. Нужно е в доболничната помощ да има висококвалифицирани лекари и добра апаратура, да има инвестиции в адекватни профилактични системи и програми, правилно структурирани, така че лекарите и пациентите да знаят кой и защо го прави, допълни тя. За да има качествено здравеопазване, трябва да има качествени лекари, допълни Спиридинова и посочи, че в България все още не е оформена подспециализация по гериатрия, въпреки че населението в страната ни е застаряващо. В други европейски държави тя вече съществува, каза още доц. Спиридонова. Нарастващите разходи очертават извода, че няма излишни инвестиции в здравеопазването, държавата да толерира всяка форма на инвестиране в медицина, призова тя.
Българският фармацевтичен съюз има развита платформа за продължаващо обучение и сме поставили условия за събиране на кредитни точки в продължаващото обучение, каза председателят на съсловната организация Димитър Маринов. За нас е много важно продължаващото обучение да стане условие за практикуване на професията, но затова трябва да има законови промени, допълни той. Маринов отново призова да се обърне внимание на темата за фармацевтичната грижа, която може да се оказва на пациентите. Няма финансиране към аптеките по отношение на превенцията, добави той.
/АБ/
news.modal.header
news.modal.text