site.btaНад 1600 души у нас са били поставени под електронно наблюдение, съобщиха от Министерството на правосъдието
Над 1600 души у нас са били поставени под електронно наблюдение от пускането на системата в експлоатация, към момента под контрол са 119 души. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на правосъдието.
Главната дирекция „Изпълнение на наказанията“ (ГДИН) има намерение да разшири постигнатите резултати, свързани с приложното поле на електронното наблюдение, което ще гарантира качествено изпълнение на дейностите по контрол върху поведението на правонарушителите, се посочва в съобщението.
Служебният министър на правосъдието Мария Павлова участва в 13-ото издание на Конференцията за електронен мониторинг на Европейската конфедерация за пробация (СЕР), която тази година е в Португалия. Темата на събитието, което събира представители на всички страни членки на Европейската конфедерация за пробация, е „Отвъд контрола – електронно наблюдение и превенция“. Присъстват повече от 260 участници от 38 държави, включително от Япония и Филипините.
Обсъждат се въпроси, отнасящи се до това как електронното наблюдение помага за постигане на целите на системата за наказателно правосъдие като вече утвърден инструмент в световен мащаб. Сред акцентите на тридневния форум е обхватът на електронното наблюдение по отношение на домашното насилие, непълнолетните правонарушители и фазата на досъдебното производство.
В Португалия правосъдният министър е придружена от професионалното ръководство на ГДИН. Специализираната дирекция е член на Европейската конфедерация за пробация от 2012 година. У нас електронното наблюдение в сегашния му формат започна с внедряване на Системата за електронно наблюдение в началото на 2019 г. в изпълнение на европейски проект. Успоредно с това, в Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража, беше регламентирана възможността електронното наблюдение да се прилага по отношение на лишени от свобода, които изтърпяват наказание в затворническо общежитие от открит тип, на лица с наложени пробационни мерки и на лица под домашен арест. Електронното наблюдение се изпълнява от териториалните служби на ГДИН, а мониторингът се осъществява със съдействие на структурите на МВР.
До 2026 г. е предвидено да бъдат отпуснати 6 млн. лв. от държавния бюджет за различни дейности, свързани със справяне с проблема с домашното насилие, включително и финансиране на местни инициативи, програми и услуги. Това каза през ноември министър Мария Павлова в Разград, където участва в годишното заседание на оперативния екип на Областния съвет за превенция на домашното насилие в област Разград.
/АБ/
news.modal.header
news.modal.text