site.btaОБНОВЕНА Проектобюджетът за 2025 г. ще бъде с дефицит в рамките на 3%, финансовата стабилност е най-важна, заяви министър Петкова
Законът за бюджета за 2025 г. ще бъде с дефицит в рамките на 3%, колкото е по Закона за публичните финанси. Това каза на брифинг в Министерския съвет служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова.
„Провеждаме срещи във връзка с набелязаните мерки, както с работодателските и синдикални организации, и Сдружението на общините в Република България, така и с част от политически партии в 51-вото Народно събрание. Това се наложи, тъй като при анализа на приходите и разходите за 2025 г. беше установено, че разходите по действащи политики и законодателство са с 18 млрд. лв. повече, отколкото са приходите. Приходи, изчислени на базата на макроикономически показатели и действащи политики. В тази връзка се наложи да бъдат набелязани мерки по отношение на приходите и разходите, за да бъде представен бюджет с дефицит 3%“, каза Петкова.
„Финансовата стабилност на държавата е най-важното за служебното правителство. В тази връзка положихме всички усилия да предложим бюджет, който да гарантира устойчивост за страната“, увери тя. „Част от приходните мерки, след обсъждането с работодателите, синдикатите и парламентарно представените партии няма да бъдат внесени. Това е една от мерките за увеличаването на осигуровките, тази мярка няма да бъде внесена“, допълни още финансовият министър.
По думите ѝ част от приходните мерки ще бъдат облагане на свръхпечалбите на банките, данък върху подземните богатства, определено увеличение на акцизите на тютюна, тютюневите изделия и алкохолните напитки, както и някои предложения, свързани с отпадане на намалените ставки.
Министър Петкова допълни, че подобни увеличения не биха повлияли на цените на акцизните стоки за крайния потребител.
Министър Петкова посочи, че е важно да няма увеличение на основните данъци – ДДС, корпоративен данък, данък върху доходите на физически лица, както и осигуровките, защото, по думите ѝ, те оказват пряко влияние или върху инфлацията, или върху икономическото развитие.
„Обмисляхме как да бъдат компенсирани хората – създаването на единна приходна агенция е възможна мярка, каза още тя. „Държавата трябва да се събере и да обсъди подобно увеличаване на данъците и осигуровките“, допълни Петкова.
Очаква се бюджетът да бъде обсъден с Националния съвет за тристранно сътрудничество, след което да бъде одобрен и внесен в Народното събрание още през следващата седмица.
По отношение на 3-процентния дефицит, Людмила Петкова бе категорична – бюджетът е изготвен така, че страната да изпълни всички изисквания за присъединяване към еврозоната.
„Вече сме на финала за приемането ни в еврозоната. Очакваме изпълненото на ценовата стабилност, за да може да се изготвят извънредните конвергентни доклади“, обясни тя. „Няма да позволим в Народното събрание да бъде увеличен този дефицит, за да се предотврати влизането на България в еврозоната“, категорична бе Петкова.
/ВД/
news.modal.header
news.modal.text