site.btaНад 300 осмокласници от Силистра бяха обхванати в проект, посветен на емоционалното здраве на учениците
Над 300 осмокласници от Силистра бяха обхванати в проекта „Опознай емоциите си“, реализиран от местния Ротари клуб, със съдействието на психолози от града. Кампанията е продължение на миналогодишните, когато бяха извършени очни прегледи на над 900 деца от 1 до 4 клас и прегледи за гръбначни изкривявания на ученици от 5 до 7 клас, съобщиха за БТА организаторите.
Проектът имаше за цел да повиши емоционалната интелигентност, да подобри уменията за разпознаване на емоциите и да насърчи здравословното общуване сред подрастващите, посочиха те.
Тази година избрахме да се насочим към емоционалното здраве, тъй като, ако психиката не е наред у децата, това се отразява и на физическото им състояние. Отчитаме успешна инициатива с набелязани проблеми, с които се сблъскват днешните тийнейджъри, а именно липсата на силни емоционални връзки и на диалог с родителите си, което се отразява на емоционалната им култура. Положително впечатление ми направи фактът, че децата осъзнават, че родителите невинаги са правилният модел за подражание. Това според мен е хубаво, защото младото поколение вижда грешките на предходните и може да се усъвършенства, каза за БТА президентът на Ротари клуб – Силистра Боян Боев.
След съгласуване с ръководствата на училищата, четирима психолози са направили 11 срещи с ученици в силистренските гимназии. Сред основните изводи, които са направили специалистите, са, че голяма част от учениците не разпознават пълния спектър от емоции, голяма част от тях не признават авторитети и граници в общуването. Друг сериозен проблем и недобрата комуникация в семействата, като психолозите са на мнение, че трябва да се работи и с родителите. Много от децата се фокусират върху основно върху материални неща и резултати, а не върху преживявания и емоции.
Най-често разпознаваните емоции са страх и гняв, защото може би са най-често срещани в ежедневието им. Няма как децата да разпознават емоциите си и тези на другите, ако не се говори за това. Оказа се, че семействата, в които това се случва, са изключително малък процент, а това е нещо важно. Моят извод от срещите с учениците е, че трябва да се работи повече с родителите, каза психотерапевтът Даниела Стоянова.
Отскоро, с подкрепата на Община Силистра, тя организира „Училище за родители“. Там възрастните научават как да са по-близки с децата си и как да намират общ език с тях. Инициативата се радва на сериозен интерес, а срещите са всеки месец.
В своята над 20-годишна история Ротари клуб – Силистра е реализирал множество проекти в полза на общността. В тях са вложени над 120 000 лв. и много доброволен труд.
/АБ/
news.modal.header
news.modal.text