site.btaКожата е сред най-често засегнатите органи от професионални заболявания; започва кампания за диагностика
Кожата е сред най-често засегнатите органи от професионални заболявания, каза в Националния пресклуб на БТА дерматологът доц. Жана Казанджиева. Българското дерматологично дружество организира 16-та поред кампания за безплатна диагностика и профилактика на кожните алергии, а целта на настоящата кампания е откриване на професионалните алергии. Тестването ще бъде в периода 9-13 декември, като основно ще бъде насочено към фризьори, пекари, медицински сестри, лекари и лекари по дентална медицина, ветеринарни лекари, санитари, посочи лекарят.
От съобщените случаи на професионални кожни заболявания в развитите европейски страни 80% са свързани с професии в областта на фризьорство, козметика и маникюр, хранително-вкусова промишленост, здравни медицински грижи, стоматология, ветеринарна медицина, лабораторни работници, както и санитари, чистачи, фермери, бояджии, монтьори, строители, домакини и др. Причината е честото мокрене на ръцете, боравене с дезинфектанти, с лакове и др. Циментът съдържа хром, а той може да доведе до тежка алергия по ръцете на строителите, отбеляза доц. Казанджиева. Цветарите и градинарите, които работят с екзотични или нови растения, също могат да получат алергии, добави тя. По думите ѝ хората, страдащи от атопичен дерматит или екзема на ръцете, не бива да работят като строители или като фризьори заради риск от влошаване на състоянието им.
Сокът на зелените смокини може да доведе до тежък дерматит, посочи още лекарят, насочвайки вниманието на правещите сладко от смокини. Дерматит на ръцете виждаме най-често при домакините заради почистващи продукти, които използват, допълни доц. Казанджиева. По думите ѝ гъбичките за почистване също могат да допринесат за поява на екземи.
От съвременния гел-лак за нокти също се наблюдават прояви на алергии, тъй като лакът съдържа повишено количество акрилати. Лекарят отбеляза, че пациентът търси помощ, когато алергията се прояви върху клепачите, тъй като не обръщат внимание на промените си по ръцете. Всички дезинфектанти могат да дадат алергични прояви, каза още тя.
Възможните професионални рискове за развитие на кожни тумори са свързани с професиите на пожарникарите и на работещите с пестициди и с органични разтворители, каза алергологът доц. Гриша Матеев и добави, че рискът е от поява на меланом. От немеланомен рак са застрашени работещите, интензивно изложени на слънце или на йонизираща радиация, както и на минерални масла.
Дерматологичните проблеми, които налагат премахване на татуировки, са алергии или увеличаване на обема на татуирания участък, каза дерматологът проф. Николай Цанков. Един от главните алергени в световен мащаб - никелът, може да се съдържа в боята за татуировки, добави той. Невросензорни реакции – болка и сърбеж в областта на татуировката, също налагат премахване на татуировката, допълни проф. Цанков. По думите му най-опасният цвят при татуировките е червеният.
При децата много често се наблюдава алергичен контактен дерматит, каза алергологът проф. Здравка Демерджиева. Зачестяват случаите на атопичен дерматит, каза още тя и припомни, че състоянието нарушава кожната бариера. По този начин кожата става многократно по-пропусклива към всички вещества от заобикалящата ни среда. Проучване установява, че до 70% от децата имат поне една положителна свръхчувствителност към поне един алерген. Най-честите локализации са долните и горните крайници, както и лицето. Най-честите алергени, предизвикващи реакции у децата, са метали, гума, слайм, различни локални медикаменти и козметика, като клиничната изява на контактния дерматит зависи от времето и мястото, на което е попаднал алергенът. При изследване, извършено в столична частна болница, е установено, че над 12% от децата са имали положителна реакция към никел, близо 10% - към кобалт, около 9% – към катон, съдържащ се в мокрите кърпи, каза още тя. Проф. Демерджиева предупреди, че децата може да проявят алергия към пиърсинга на майката, към парфюмите или боята за коса на възрастните и др.
/БИ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text