site.btaСпециалистите за ТЕЛК да имат достъп до здравните досиета, предлагат национално представителни организации на хората с увреждания
Национално представителни организации на и за хора с увреждания призоваха за прецизиране на системата на Териториалните експертни лекарски комисии (ТЕЛК). Едно от техните предложения е да се даде достъп до здравните досиета на пациентите, подлежащи на освидетелстване и преосвидетелстване. Това бе посочено по време на пресконференция в Националния пресклуб на БТА в София днес. Събитието бе по повод Международния ден на хората с увреждания, който се отбелязва утре.
Изключително важно, което би спестило много време на самите комисии, е достъпът до националната система на здравните досиета на пациентите, коментира председателят на Асоциация на родители на деца с епилепсия Веска Събева. По думите й пациенти със сериозни заболявания би трябвало да правят редовни профилактични прегледи и в системата да има цялата информация за това. Не може човек, който 10 г. не е ходил на лекар, да поиска отново да влезе в системата на ТЕЛК или да поиска високи проценти, заяви Събева.
По повод намаляване на процента на помощта, тя каза, че има „изключително огромна разлика“ от това, което хората са получавали преди и сега, след откриването на новите комисии и разпределянето на случаен принцип. Няма специалисти, които да работят в различните комисии и по този начин започнаха да се дават 0%, когато в самата комисия няма даден специалист. За нервни заболявания оценка дава акушер-гинеколог, коментира Събева.
Наредбата за медицинската експертиза се подобри значително, на много от заболяванията се увеличиха процентите, добави се чужда помощ, пожизнен срок и се върна старата методика на допълнителните заболявания да дават 20%, коментира председателят на Съюза на инвалидите в България Георги Колев. Въпреки предприетите законови промени за по-навременно уведомяване на пациентите, на които им предстои преосвидетелстване, все още има хора, на които им се спират инвалидните пенсии, лишават се от социални права и остават без асистентска грижа, обясни той. Апелираме към регионалните здравни инспекции и към Националния осигурителен институт да спазват закона, каза Колев.
Решението на ТЕЛК трябва да очертава рамката на дефицита, който съществува при лицата, които са освидетелстват, счита председателят на Национална асоциация на сляпо-глухите в България Величка Драганова. Сляпо-глухотата е двойно увреждане, подчерта тя. Според нея ТЕЛК комисиите трябва да работят по-пълноценно, така че хората с увреждания и всички останали да почувстват облекчението от реформата в медицинската експертиза.
Акцент беше поставен също, че ТЕЛК решенията оказват влияние и върху възможността на хората да работят. Трябваше спрямо потребностите за интеграция във всички направление да се оценяват хората с увреждания, но реално погледнато виждаме изключително много бариери дали по отношение на заетостта, образование, отбеляза председателят на Националното сдружение на работодателите на хората с увреждания Елка Тодорова.
Предприятията на слепите вече ги няма, незрящите хора няма къде да работят, каза председателят на Национална потребителна кооперация на слепите в България Бончо Бонев. Според него липсва държавна политика за осигуряване на работа на хора с увреждания от тази група. Вместо да живеят по-добре и да бъдат интегрирани, на хората с увреждания се създават поредни проблеми, смята президентът на Националната организация „Малки български хора“ Светослав Чернев. Той коментира и темата за дискриминация, като спомена, че преди дни е бил на дело за дискриминация на дете с нисък ръст.
По време на събитието бе засегнат и проблемът с равен достъп до образование и за липсата на подходяща инфраструктура. Все още има физически бариери и невъзможност децата с увреждания да се радват пълноценно на живота, считат представителите на организациите на и за хората с увреждания.
/ТНП/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text