site.btaОсновен приоритет е същественото намаляване на загубите във водопреносната мрежа, каза министър Петър Димитров
Основен приоритет за нас е същественото намаляване на загубите във водопреносната мрежа. Това заяви служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров на брифинг пред журналисти в сградата на ресорното министерство по повод свикването на Висшия консултативен съвет по водите (ВКСВ). Той поясни, че този приоритет изисква много средства. На заседанието е обсъдено, че приоритетът засяга ВиК сектора и сектора с напояване. Подмяната на най-нарушените участъци, там, където се губи най-много вода, трябва да е водеща, каза министърът.
Обединихме се около няколко препоръки, които са свързани най-общо с ползването на водите за напояване и за питейно-битово водоснабдяване, коментира още Димитров. Намалението на този ресурс и липсата на адекватна инфраструктура води до много ниска ефективност на ползване, някъде загубите са над 90% за напояване и в много случаи – над 80%, когато водоснабдяването е за питейно-битови цели, каза също той.
Представители на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) са взели участие в днешната среща, като са дали точен анализ и оценка на валежите, речния отток и нивото на подземните води. Сравнен с предходната суша през 2023 г. оттокът на реките е намалял за юни със 72% средно за цялата страна, информира министърът. Това се вижда в Плевен и Ловеч, където намалението на оттока е с 82%. Колегите от НИМХ представиха точна информация за 2024 г., констатира се значително намаление на повърхностния отток и падналите валежи основно в планинските райони, където се акумулира водният ресурс, каза също министърът.
Той допълни, че заседанието на ВКСВ продължава.
/МК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text