site.btaВлиянието и разпространението на дезинформацията обсъдиха експерти на конференция на Атлантическия клуб
Как да разпознаем дезинформацията и защо е важно да боравим с факти обсъдиха днес експерти по време на конференцията: "Изборна дезинформация: Предизвикателства и последствия за демократичните нации". Събитието бе организирано от Атлантическия клуб и се състоя днес в столична резиденция. Форумът бе открит от президента на организацията д-р Соломон Паси, който заяви, че думите са най-евтиното и безконтролно оръжие. Той предупреди, че пропагандата е оръжие, с което си служат диктатурите.
Ася Цветанова, директор дирекция „Америка“ в Министерство на външните работи (МВнР), заяви, че наскоро е била определена от министъра на външните работи на България да координира изпълнението на меморандума за разбирателство между външно министерство и Държавния департамент на САЩ по противодействие на чуждестранното манипулиране на информация. Тя отбеляза, че това споразумение е ключово. В момента координирам усилията на цялата администрация за сформиране на работна група за цялостната дейност на страната ни за справянето с тази заплаха, посочи още Цветанова. Хибридната война започна много по-рано, преди руската агресия в Украйна, каза тя. Виждаме също влиянието на хибридните заплахи в Индийско-тихоокеанския регион и Тайван като страна, която е обект на такъв тип заплахи, добави експертът.
Трябва да проверяваме внимателно фактите в медиите, особено по време на избори, коментира Аарон Хсу, отговарящ за представителството на Тайпе в Гърция. По време на събитието бе отбелязана необходимостта от насърчаване на сътрудничеството между Европа и Тайван.
Участници във форума изразиха мнение, че пропагандата успява да работи, защото се допуска в обществото, както и защото липсва разработен механизъм за проверка на данни, с който да работи всеки гражданин. Като проблем бе посочена и ниската медийна грамотност. Младите хора се информират не от конвенционалните медии, а от подкасти, каза съпредседателят на Младежката организация по глобална сигурност Александър Петков. Младите хора не разпознават дезинформацията, уязвими са от крайнодесни пропаганди, смята той.
Докладите за доверието в медиите от последните години показват, че българите като цяло са в челните позиции на граждани на европейски държави, които имат доверие на информация от социалните мрежи, което ще рече, че са и на челните места на консумация на дезинформация, каза редакторът на Factcheck.bg Дафина Кандова. Българите не знаят как да проверяват тази информация, кои са източниците, към които да се обърнат, обясни тя.
Трябва да повдигнем базовия въпрос какви ценности възпитаваме у младите хора, смята президентът на Националния младежки форум Атанас Радев. Според него не бива да се наслагва мнението, че младите хора не са ангажирани с изборния процес и не гласуват. По думите му прекият контакт на политиците с младите хора е ключов. Радев счита, че институциите трябва да бъдат ангажирани с това и да стимулират младите хора да бъдат провокирани да си взаимодействат с местната власт – да получават информация и да участват във вземането на решения.
Темата за дезинформацията в контекста на военни действия, влиянието на Китай и Русия, също бе коментирана от участници в дискусията.
/ВД/
news.modal.header
news.modal.text